Strona głównaStyl życiaNaucz się relaksować. Inaczej stres wpędzi cię w depresję

Naucz się relaksować. Inaczej stres wpędzi cię w depresję

Warto nauczyć się osłabiać stres, w innym przypadku może "przejąć kontrolę" nad naszym życiem, doprowadzając do depresji.
Naucz się relaksować. Inaczej stres wpędzi cię w depresję
Uczeni z Karolinska Institutet zidentyfikowali białko w mózgu myszy, które ma znaczenie zarówno dla działania substancji regulującej , serotoniny, jak i dla uwalniania hormonów .

Po doświadczeniu traumy czy silnego stresu u niektórych osób rozwija się zaburzona reakcja na stres lub stres staje się przewlekły. Zwiększa to ryzyko wielu chorób, takich jak i , ale nie było wiadomo, jakie mechanizmy za tym stoją, ani jak kształtuje się odpowiedź na stres.

Już wcześniej odkryto, że białko o nazwie p11 odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu serotoniny, neuroprzekaźnika w mózgu regulującego nastrój. Pacjenci z depresją i ofiary samobójstw cechują się niższym poziomem tego białka. Myszy laboratoryjne z obniżoną jego ilością zaś wykazują zachowania podobne do depresji i lęku.

Jak się okazuje, p11 wpływa nie tylko na uwalnianie hormonu stresu, kortyzolu, ale także dwóch innych hormonów stresu, adrenaliny i noradrenaliny. Co więcej, testy wykazały, że myszy z niedoborem p11 silniej reagują na stres - mają wyższe tętno i większą liczbę oznak niepokoju - niż pozostałe gryzonie.

Wiadomo, że nieprawidłowa reakcja na stres może przyspieszyć lub pogorszyć depresję i powodować zaburzenia lękowe oraz choroby układu krążenia, mówią autorzy badań. Dodają, że odkrycia mogą mieć wpływ na opracowanie nowych, skuteczniejszych leków. Istnieje bowiem duże zapotrzebowanie na nowe terapie, ponieważ obecne leki przeciwdepresyjne nie są wystarczająco skuteczne u wielu pacjentów.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Molecular Psychiatry.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy