Strona głównaStyl życiaNeurotyzm sprzyja długowieczności

Neurotyzm sprzyja długowieczności

Neurotyczni ludzie nierzadko są niezrównoważeni emocjonalnie, często odczuwają lęk i stres. Dlatego zwykle proponuje im się strategie, a nawet terapie, które pozwoliłyby osłabić wspomniane objawy i uwolnić od ciągłego niepokoju. Okazuje się jednak, że neurotyzm może „popłacać" - oznacza więsksze szanse na dłuższe życie.
Neurotyzm sprzyja długowieczności [Fot. YakobchukOlena - Fotolia.com] zwykle jest uważana za kłopotliwą cechę osobowości, którą warto skorygować. Ciągły lęk i oczekiwanie kłopotów nie sprzyjają ani zdrowiu fizycznemu, ani psychicznemu. A mimo to cecha ta może oznaczać pewne korzyści, z badań wynika, że neurotyzm może zmniejszyć ryzyko .

W brytyjskim badaniu wzięło udział ponad pół miliona ludzi w wieku 37-73 lata. Uczestnicy odpowiadali na szczegółowe pytania dotyczące ich stylu życia, zachowań, stanu zdrowia, etc. Wypełnili również kwestionariusze osobowości dla zmierzenia poziomu neurotyzmu: ludzie neurotyczni częściej doświadczają negatywnych emocji, takich jak drażliwość, frustracja, nerwowość, i poczucie winy.

Po sześcioletnich obserwacjach naukowcy odkryli, że wyższy poziom neurotyczności wiązał się z nieco niższym ryzykiem śmierci w danym czasie. Wśród osób, które deklarowały problemy zdrowotne, te o najwyższej neurotyczności, miały niewielkie ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, w tym w wyniku raka, w porównaniu do pozostałych. Podobnej korelacji nie znaleziono wśród ludzi bardzo neurotycznych, ale nie narzekających na zdrowie.

Skąd taki związek? Być może, uważają autorzy, neurotyczni ludzi częściej chodzą do lekarza i z większą pieczołowitością przestrzegają medycznych zaleceń. Co więcej, neurotyzm nie oznaczał częstszego sięgania po zagrażające zdrowiu używki, np. papierosy czy . Wiązał się raczej z większą troską o stan swojego zdrowia, co przekładało się na wyższą dbałość o siebie, w tym stosowanie zbilansowanej diety i regularne treningi.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Psychological Science.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy