Strona głównaStyl życiaNie kupimy czeskiego alkoholu. Za wyjątkiem piwa i wina

Nie kupimy czeskiego alkoholu. Za wyjątkiem piwa i wina

W Polsce została wstrzymana sprzedaż wszystkich wysokoprocentowych alkoholi pochodzących z Czech - zdecydował Główny Inspektor Sanitarny. Zakaz sprzedaży czeskich alkoholi w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowej oraz w punktach gastronomicznych nie obejmuje piwa i wina. Sprawa ma związek z przypadkami zatrucia metanolem w Republice Czeskiej, którego źródłem jest sfałszowany alkohol sprzedawany na terenie tego kraju.
Nie kupimy czeskiego alkoholu. Za wyjątkiem piwa i wina Alkohol metylowy (metanol), który znajduje się w sfałszowanych markach kilku wyrobów wysokoprocentowego alkoholu jest niebezpieczną trucizną, której spożycie może być śmiertelne. W wyniku spożycia sfałszowanych alkoholi zawierających w ostatnich dniach w Republice Czeskiej odnotowano 11 przypadków śmiertelnych oraz ponad 30 ciężkich zatruć.

Władze czeskie zakaz sprzedaży wysokoprocentowych wprowadziły już w piątek, 14 września 2012 roku. Według informacji polskiej Służby Celnej śmiertelnie niebezpieczny metanol może znajdować się nawet w wyrobach opatrzonych czeskimi banderolami.

Dawka alkoholu metylowego zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego 4-15 ml, dawka śmiertelna minimalna 30 ml. Objawy zatrucia alkoholem metylowym: W pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego - pobudzenie, wesołkowatość, wzmożona aktywność fizyczna i psychiczna. Po kilku godzinach od zatrucia (czas wystąpienia objawów zależy od wypitej ilości metanolu) dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia zatrutego). Dochodzi do zaburzeń oddychania, oddech jest przyśpieszony, głęboki. Nudności, wymioty, bóle brzucha. Spadek i przyspieszenie czynności serca, zaburzenia widzenia (czasem występujące z opóźnieniem) do całkowitej nieodwracalnej (najczęściej) ślepoty.

W przypadku podejrzenia zatrucia alkoholem metylowym należy udać się do najbliższego lub wezwać karetkę Pogotowia Ratunkowego. Jedynie podjęcie wczesnego leczenia może uchronić osoby zatrute przed ślepotą lub nawet śmiercią.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy