Strona głównaStyl życiaNie możesz pozbyć się smutku? Zobacz, dlaczego jest długotrwały

Nie możesz pozbyć się smutku? Zobacz, dlaczego jest długotrwały

Uczucie smutku długo się utrzymuje i niełatwo się go pozbyć. To dlatego, że zwykle wiąże się z ważnymi, trudnymi emocjonalnie doświadczeniami.
Smutek trwa znacznie dłużej niż inne emocje. Jak uważają naukowcy z Uniwersytetu w Leuven w Belgii, wszystko to zależy od zdarzenia wyzwalajacego określoną emocję. Jeśli chodzi o , często związany jest z bardzo znaczącymi doświadczeniami, takimi jak śmierć lub wypadek, które wymagają długiego czasu analizowania, przepracowania, rozumienia. Emocje, które trwają długo, wydają się być związane z czymś bardzo ważnym, mówią badacze.

Uczeni poprosili kilkaset osób o wskazanie ostatnich emocji, czas ich trwania, a także strategie stosowane do oceny oraz radzenia sobie z tymi emocjami. Okazało się, że smutek trwał najdłużej, a , zaskoczenie, , obrzydzenie, , a przede wszystkim nuda - były raczej krótkotrwałe.

Co więcej, naukowcy odkryli również, że , które trwają krócej, są zazwyczaj wywołane przez drobniejsze zdarzenia. Niektóre konsekwencje smutnych wydarzeń stają się widoczne dopiero w późniejszym czasie, sprawiając, że dana emocja jest ciągle żywa, a nawet z czasem zostaje wzmocniona. Innymi słowy, wciąż myśli o tym wydarzeniu, które ją wywołało i w konsekwencji powoduje to utrzymywanie się smutku. Rozpamiętywanie określonych wydarzeń sprawia, że związane z nimi emocje dłużej trwają.

Smutek nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia. Jeśli jest długotrwały, może realnie zaburzać normalną pracę organizmu. Gdy czujesz się zdołowany/a, poziom opioidów w mózgu wzrasta, aby skompensować doświadczane dyskomfort emocjonalny. Jednakże substancje te mogą mieć negatywny wpływ na organizm, zaburzając układ odpornościowy i potencjalnie zwiększając ryzyko choroby. Zdarza się, że opioidy wywołują uwalnianie białka zapalnego o nazwie IL-18, które jest powiązane z .

O badaniach można przeczytać w czasopiśmie Motivation and Emotion.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy