Strona głównaStyl życiaNie pozwól, by drobne rzeczy zabrały ci poczucie szczęścia

Nie pozwól, by drobne rzeczy zabrały ci poczucie szczęścia

Drobne zdarzenia mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie. Sposób, w jaki mózg człowieka ocenia ulotne negatywne bodźce może wpływać na długoterminowy dobrostan psychiczny.
Nie pozwól, by drobne rzeczy zabrały ci poczucie szczęścia [fot. Pezibear from Pixabay]
- Im dłużej twój mózg zatrzymuje się na przetwarzaniu negatywnych zdarzeń lub bodźców, tym bardziej nieszczęśliwy/a jesteś - mówi dr Nikki Puccetti z Uniwersytetu Miami. - Odkryliśmy, że utrzymywanie negatywnego bodźca przez mózg skutkuje bardziej przykrym codziennym . To z kolei przekłada się na sposób myślenia o tym, jak sobie radzimy w życiu - dodaje dr Puccetti.

Uczestnicy badań wypełniali (codziennie przez tydzień) kwestionariusz dotyczący ich samopoczucia psychicznego i podczas rozmów telefonicznych opisywali stresujące wydarzenia oraz pozytywne i , których doświadczyli. Ponadto zostali poddani badaniom funkcjonalnym rezonansem magnetycznym (fMRI), które mierzyły aktywność ich mózgu podczas oglądania i oceny pozytywnych, neutralnych oraz negatywnych zdjęć.

Jak ustalono, osoby, w mózgach których ciało migdałowate utrzymywało negatywne bodźce przez mniej sekund (co było widoczne na skanach mózgu), częściej zgłaszały więcej pozytywnych i mniej negatywnych emocji w swoim codziennym życiu, a to przekładało się na trwalsze samopoczucie. I odwrotnie: osoby, których ciało migdałowate reagowało bardziej uporczywie na negatywne obrazy, z biegiem czasu zgłaszały więcej przykrych i mniej przyjemnych emocji w swoim codziennym życiu.
Może się zdarzyć, że u osób z dłuższą aktywnością ciała migdałowatego, negatywne momenty mogą zostać wzmocnione lub przedłużone. Ten związek między utrzymywaniem się aktywności ciała migdałowatego i codziennymi emocjami może wpłynąć na nasze długoterminowe oceny dobrego samopoczucia, mówią autorzy.
To może wyjaśniać, uważa dr Puccetti, dlaczego niektórzy ludzie „pozwalają", by np. upuszczona filiżanka kawy zepsuła im dzień, podczas gdy inni nie będą się nad tym zastanawiać tuż po posprzątaniu bałaganu. Te ustalenia mogą się przydać także w szacowaniu ryzyka rozwoju i , ocenia dr Puccetti.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy