Strona głównaStyl życiaNie strzelam w Sylwestra! Fajerwerki szkodzą zwierzętom

Nie strzelam w Sylwestra! Fajerwerki szkodzą zwierzętom

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, radości i świętowania. Klub Gaja zachęca aby w tym czasie pomyśleć szczególnie o zwierzętach, dla których sylwestrowe wystrzały to ogromny stres, a często śmierć z powodu przerażenia. Słysząc czy widząc fajerwerki zwierzęta wpadają w panikę, przez co mogą zachowywać się nieprzewidywalnie.
Nie strzelam w Sylwestra! Fajerwerki szkodzą zwierzętom [fot. collage Senior.pl/Fotolia.com] Zwierzęta mają bardziej wyostrzone zmysły, zwłaszcza zmysł słuchu oraz zupełnie inną percepcję, przez co wystrzały powodują u nich stres. Podczas wybuchów , którym towarzyszy huk i rozbłyski, wpadają w panikę, tracą orientację i zachowują się nieprzewidywalnie. Może to prowadzić nawet do agresji i autoagresji. Sylwestrowe zabawy mogą bardzo negatywnie wpływać zwierzęta, zarówno domowe, jak i dzikie.

Organizując zabawę sylwestrową zastanówmy się czy nasza satysfakcja z wystrzelonej w powietrze petardy nie będzie krzywdziła innych stworzeń. Drzewa i krzewy naszych osiedli, parki oraz skwery są domem dla tysięcy ptaków i małych ssaków. Zwierzęta te nie rozumieją, że nadchodzi Nowy Rok. Odczuwają natomiast ogromny stres związany z hukiem wystrzałów i błyskiem petard. Również zwierzęta domowe bardzo często reagują nerwowo, ze strachem chowając się przed wystrzałami.
To jest okres wielkiej radości i zabawy, który niekoniecznie jest równoznacznie miły dla zwierząt. Sam widziałem , który po nocy sylwestrowej nie mógł dojść do siebie przez 24 godziny. Jeżeli możemy, zadbajmy o zdrowie i życie swoich pupili, a także dzikich zwierzat w naszym pobliżu i bawmy się mniej wystrzałowo – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja.
warto odpowiednio się przygotować i zapewnić pupilom poczucie bezpieczeństwa. Wyprowadzajmy nasze psy na smyczy i wyjdźmy z nimi na dłuższy spacer dużo wcześniej, przed północą, zanim rozpocznie się fajerwerkowe szaleństwo. Jeśli nasz kot jest wychodzący, zamknijmy go w mieszkaniu aby nie wpadł pod samochód w strachu przed nagłym wystrzałem. W miarę możliwości nie zostawiajmy zwierząt samych w domu.

Co roku pojawiają się zachęcające ludzi do rezygnowania z tradycji "głośnego" wchodzenia w Nowy Rok - prowadzoe są przez schroniska i organizacje prozwierzęce, włączają się do nich także Parki Narodowe oraz weterynarze. Ci ostatni podkreślają, że co roku mają do czynienia z dużą liczbą zwierzęcych ofiar pożegnnania starego roku. Miłośnicy zwierząt zachęcają też, żeby pieniadze, których nie wydamy na fajerwerki przeznaczyć na pomoc zwierzętom lub na inny cel dobroczynny.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 06:19:05, 29-12-2017 ~gość: 94.254.225.xxx

    A czy psy myślą że mnie też ich codzienne dziamdzianie pod oknem denerwuje. Raz w roku wytrzymaja

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy