Strona głównaStyl życiaNie strzelam w Sylwestra! Fajerwerki szkodzą zwierzętom

Nie strzelam w Sylwestra! Fajerwerki szkodzą zwierzętom

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, radości i świętowania. Organizacje prozwierzęce zachęcają, aby w tym czasie pomyśleć o zwierzętach, dla których sylwestrowe wystrzały to ogromny stres, a często śmierć z powodu przerażenia. Słysząc czy widząc fajerwerki zwierzęta wpadają w panikę, przez co mogą zachowywać się nieprzewidywalnie.
Nie strzelam w Sylwestra! Fajerwerki szkodzą zwierzętom Zwierzęta mają bardziej wyostrzone zmysły, zwłaszcza zmysł słuchu oraz zupełnie inną percepcję, przez co wystrzały powodują u nich stres. Podczas wybuchów , którym towarzyszy huk i rozbłyski, wpadają w panikę, tracą orientację i zachowują się nieprzewidywalnie. Może to prowadzić nawet do agresji i autoagresji. Sylwestrowe zabawy mogą bardzo negatywnie wpływać zwierzęta, zarówno domowe, jak i dzikie.

Organizując zabawę sylwestrową zastanówmy się czy nasza satysfakcja z wystrzelonej w powietrze petardy nie będzie krzywdziła innych stworzeń. Drzewa i krzewy naszych osiedli, parki oraz skwery są domem dla tysięcy ptaków i małych ssaków. Zwierzęta te nie rozumieją, że nadchodzi Nowy Rok. Odczuwają natomiast ogromny stres związany z hukiem wystrzałów i błyskiem petard. Również zwierzęta domowe bardzo często reagują nerwowo, ze strachem chowając się przed wystrzałami.
To jest okres wielkiej radości i zabawy, który niekoniecznie jest równoznacznie miły dla zwierząt. Sam widziałem , który po nocy sylwestrowej nie mógł dojść do siebie przez 24 godziny. Jeżeli możemy, zadbajmy o zdrowie i życie swoich pupili, a także dzikich zwierzat w naszym pobliżu i bawmy się mniej wystrzałowo – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja.
warto odpowiednio się przygotować i zapewnić pupilom poczucie bezpieczeństwa. Wyprowadzajmy nasze psy na smyczy i wyjdźmy z nimi na dłuższy spacer dużo wcześniej, przed północą, zanim rozpocznie się fajerwerkowe szaleństwo. Jeśli nasz kot jest wychodzący, zamknijmy go w mieszkaniu aby nie wpadł pod samochód w strachu przed nagłym wystrzałem. W miarę możliwości nie zostawiajmy zwierząt samych w domu.

Co roku pojawiają się zachęcające ludzi do rezygnowania z tradycji "głośnego" wchodzenia w Nowy Rok - prowadzoe są przez schroniska i organizacje prozwierzęce, włączają się do nich także Parki Narodowe oraz weterynarze. Ci ostatni podkreślają, że co roku mają do czynienia z dużą liczbą zwierzęcych ofiar pożegnnania starego roku. Miłośnicy zwierząt zachęcają też, żeby pieniadze, których nie wydamy na fajerwerki przeznaczyć na pomoc zwierzętom lub na inny cel dobroczynny.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 06:19:05, 29-12-2017 ~gość: 94.254.225.xxx

    A czy psy myślą że mnie też ich codzienne dziamdzianie pod oknem denerwuje. Raz w roku wytrzymaja

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy