Strona głównaStyl życiaNie zawsze opłaca się być dobrym. Musisz liczyć się z hejtem

Nie zawsze opłaca się być dobrym. Musisz liczyć się z hejtem

Czasami nie opłaca się być dobrym człowiekiem, mówią uczeni z University of Guelph. Ludzie skłonni do współpracy i życzliwi mogą przyciągać nienawiść i społeczne napiętnowanie, zwłaszcza w konkurującym środowisku.
Nie zawsze opłaca się być dobrym. Musisz liczyć się z hejtem [fot. Alexas_Fotos from Pixabay]
Przez większość czasu lubimy chętnie , dobrych ludzi. Cieszy nas, gdy ci źli są karani. Czasami jednak podoba nam się, gdy ludzi dobrych spotyka nagana czy odrzucenie, mówią psychologowie.

Czemu tak się dzieje? ludzi dobrych, gdy mamy poczucie, że przy nich wypadamy źle. Ma to miejsce szczególnie w grupach, których członkowie konkurują ze sobą. Tak jest nawet, gdy cała grupa na tym traci.

Podejrzliwość, zazdrość lub wrogość wobec tych, którzy wydają się lepsi, milsi lub bardziej życzliwi od nas, wydaje się być głęboko zakorzeniona w psychologicznej strukturze ludzi. Według psychologów wzięło się to z mechanizmów w egalitarnych społeczeństwach łowiecko-zbierackich, gdzie podobne zjawisko społeczne uniemożliwiało znakomitym myśliwym zdominowanie całej grupy. - W wielu tych społeczenościach broniono równego statusu, obalając kogoś, kto mógłby potencjalnie dominować nad wszystkimi innymi - wyjaśniają autorzy badań.
Można sobie łatwo wyobrazić dzisiaj w firmach postawę: „Hej, pracujesz zbyt ciężko i sprawiasz, że reszta z nas wygląda źle". W niektórych organizacjach ludzie są znani z tego, że pilnują pracy innych, aby mieć pewność, że nikt nie podnosi poprzeczki zbyt wysoko - mówią psychologowie.
Jedną z potencjalnych korzyści z tych badań jest to, że rozumienie tej konkurencyjnej strategii społecznej sprawi, że jej mechanizmy osłabną, czyli dobrzy ludzie nie będą hejtowani, oceniają uczeni.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy