Strona głównaStyl życiaNiedobór snu osłabia empatię

Niedobór snu osłabia empatię

Ludzie pomagają sobie nawzajem, co stanowi jeden z fundamentów cywilizowanego społeczeństwa. To naturalne zachowanie może być jednak łatwo zaburzone - wtedy, gdy brakuje nam snu, mówią eksperci z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.
Niedobór snu osłabia empatię  [fot. Engin Akyurt from Pixabay]
Wiadomo, że brak snu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, , , i w ogóle przedwczesnej śmierci. Teraz ustalono, że niedostateczny odpoczynek wpływa na naszą świadomość społeczną i sprawia, że niechętnie pomagamy innym.

Ustalono, że darowizny na cele charytatywne w tygodniu po przejściu na czas letni, czyli po „utracie" jednej godziny, spadły o 10 proc. Takiej zależności nie obserwuje się z kolei, gdy np. wracamy do czasu jesienno-zimowego.

Dysponujemy coraz większą ilością dowodów, że niewystarczający sen nie tylko szkodzi zdrowiu psychicznemu i fizycznemu danej osoby, ale także zagraża więzom między ludźmi.

- W ciągu ostatnich dwóch dekad odkryliśmy bardzo ścisły związek między zdrowiem snu i stanem psychicznym. Właściwie nie znaleźliśmy żadnego zaburzenia psychicznego, przy którym pacjent normalnie by sypiał - mówi psycholog Matthew Walker. - Teraz okazuje się, że niedobór nie tylko szkodzi zdrowiu jednostki, ale zaburza interakcje społeczne między ludźmi, a ponadto niszczy samą tkankę społeczną. To, jak funkcjonujemy jako zwierzęta społeczne, wydaje się być głęboko zależne od tego, ile śpimy - dodaje Walker.

Kiedy w ramach testów pozbawiono dostatecznego snu ponad setkę zdrowych osób, odkryto u nich znaczne osłabienie chęci pomocy innym następnego dnia - zauważa Ben Simon z Uniwersytetu Kalifornijskiego. To nie wszystko. Gdy wykonano badania rezonansem magnetycznym (fMRI), ustalono, że obszary mózgu odpowiedzialne za odczuwanie empatii były mniej aktywne po nieprzespanej nocy.
Psychologowie zauważyli, że nawet niewielki niedobór snu - utrata zaledwie godziny odpoczynku związana z przejściem na czas letni - ma bardzo wymierny i realny wpływ na szczodrość ludzi, a tym samym na to, jak funkcjonujemy w społeczeństwie. - Kiedy ludzie sypiają o godzinę krócej, wyraźnie uderza to w ich wrodzoną dobroć i motywację do pomagania potrzebującym - wskazuje Walker.

- Sen jest niezbędny we wszystkich aspektach naszego fizycznego, psychicznego i emocjonalnego życia. Gdy nie doceniamy go w społeczeństwie, , (...) codziennie doświadczamy niemiłych i mniej empatycznych interakcji - wskazuje Simon.

W krajach rozwiniętych ponad połowa wszystkich ludzi deklaruje niewystarczającą ilość snu podczas tygodnia pracy. - Trzeba porzucić pomysł, że sen jest niepotrzebny lub że stanowi marnotrawstwo i bez poczucia wstydu zacząć spać tyle, ile potrzebujemy. To najlepsza forma , jaką możemy ofiarować sobie i otaczającym nas ludziom - dodaje Simon.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy