Strona głównaStyl życiaNiedobór snu skutkuje zaburzeniami uwagi i błędami

Niedobór snu skutkuje zaburzeniami uwagi i błędami

Niedostateczna długość snu ma bardzo silny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Niedobór odpoczynku sprawia, że dwa razy częściej popełniamy błędy, których konsekwencje mogą być bardzo poważne.
Niedobór snu skutkuje zaburzeniami uwagi i błędami [© glisic_albina - Fotolia.com]
Odpowiednio długi i głęboki sen jest podstawowy dla dobrego działania naszego organizmu. Jego brak powoduje zmęczenie, osłabioną zdolność do koncentracji, nieuwagę, etc. wywołują też problemy sercowo-naczyniowe i metaboliczne, a także choroby neurologiczne oraz problemy ze .

Eksperci wskazują, że niedostatek snu może negatywnie oddziaływać na pamięć i percepcję wzrokową i to tak silnie, że prowadzenie samochodu po bezsennej nocy niesie za sobą takie zagrożenie, jak kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.

Uczeni z Michigan State University zbadali związek pomiędzy zaburzeniami snu i zdolnością skupiania uwagi oraz funkcjami poznawczymi wyższego rzędu. Odkryli, że zbyt krotki wypoczynek ma istotny wpływ nie tylko na poziom zdolności skupiania się, ale i możliwość zaangażowania w złożone procesy.

W nowych badaniach sprawdzono, jak oddziaływał na czas reakcji na konkretny bodziec oraz zdolność do podążania za poszczególnymi etapami złożonego procesu. Okazało się, że niedostateczny odpoczynek skutkował dwa razy częstszymi błędami w podejmowaniu złożonych działań i trzy razy częstszym zaburzeniom w porównaniu do osób, które miały okazję się wyspać.

„Osoby pozbawione snu muszą zachować ostrożność w absolutnie wszystkim, co robią, i po prostu nie mogą być pewne, że nie popełnią kosztownych błędów. Często - na przykład za kierownicą samochodu - błędy te mogą mieć tragiczne konsekwencje", ostrzega Kimberly Fenn, współautorka badań.

O badaniach można przeczytać w .

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy