Strona głównaStyl życiaNiedziela dniem świętym. Na wsi

Niedziela dniem świętym. Na wsi

Czy niedziela, zgodnie z tradycją, jest dla Polaków dniem szczególnym? Co piąty Polak chodzi co niedzielę do kościoła, tyle samo osób siódmego dnia tygodnia robi zakupy. Wyraźnie rysuje się różnica stylu życia w zależności od miejsca zamieszkania - na wsi niedzielna msza jest najpowszechniejszą aktywnością wykonywaną tego dnia poza domem, mieszkańcy największych miast częściej wybierają natomiast spotkania towarzyskie, zakupy, spacery, dojazdy i jedzenie na mieście - wynika z badań Gfk Polonia.
Niedziela? Włóżku, w kościele, na zakupach...

Wyniki badania wskazują, iż w niektórych aspektach różni się ona od dnia powszedniego. W niedzielę Polacy pozwalają sobie na dłuższy sen i odpoczynek (śpią średnio 25 minut dłużej i odpoczywają 1 godzinę dłużej niż w ciągu tygodnia). Więcej czasu niż w dni powszednie (poniedziałek - piątek) spędzają z bliskimi, zwłaszcza z innymi członkami gospodarstwa domowego (1 godzinę i 15 minut więcej).
fot. Gfk

W tygodniu częściej poświęcamy czas na pracę (38 proc. badanych), dojazdy (34 proc.) i zakupy (31 proc.), zaś w niedzielę wzrasta odsetek osób spotykających się ze znajomymi (z 13 do 23 proc.), chodzących na spacery (z 12 do 20 proc.) i uczestniczących w obrzędach religijnych (z 1 do 19 proc.).
fot. Gfk

W kościołach i w świątyniach konsumpcji


W badaniu wyraźnie rysuje się różnica stylu życia mieszkańców wsi i większych miast. Podczas gdy na wsi najpowszechniejszą aktywnością wykonywaną w niedzielę są (uczestniczy w nich 26 proc. mieszkańców wsi), to w miastach pow. 500 tys. mieszkańców bardziej popularne są spotkania towarzyskie (odbywa je 34 proc. badanych z dużych miast), (34 proc.), (29 proc.), dojazdy (30 proc.) i jedzenie poza domem (21 proc.).

W dni powszednie wzorzec zachowań na wsi i w mieście różni się przede wszystkim intensywnością zajęć, które wypełniają dzień respondentom. I tak w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców więcej osób poświęca czas na dojazdy (53 proc. do 27 proc. na wsi), zakupy (37 proc. do 26 proc. na wsi), posiłki poza domem (28 proc. do 17 proc. na wsi) oraz spacery (19 proc. do 8 proc. na wsi).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:12:07, 17-01-2018 wankabor

    Cytat:
    euzebia
    W mieście chyba bardziej widać, że ludzie trochę odchodzą od wiary.

    Młodzi wyjechali, brak pracy.
    Zostali same stare ramole , większość to ogłupieni dewoci. Oni już spisani na straty, zamiast mózgów - "zjełczała magma". W moim Klerykowie tylko volksvaticano ma się super.
  • 12:28:35, 17-01-2018 Lila

    Cytat:
    Zostali same stare ramole
    ...


    Pogratulować; 80 wiosenek wszakże wybiło a w głowie maj.

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy