Strona głównaStyl życiaNiemieckie jarmarki świąteczne: blisko i ciekawie

Niemieckie jarmarki świąteczne: blisko i ciekawie

Historia jarmarków bożonarodzeniowych sięga końca XIII wieku, pierwsze imprezy tego typu miały miejsce w Niemczech. I to właśnie tam, w każdym mieście i miasteczku, można teraz podziwiać drewniane, świątecznie udekorowane budki, nad którymi unosi się zapach tradycyjnych przysmaków i grzanego wina. I na których można kupić oryginalne, tradycyjne wyroby, które idealnie sprawdzą się jako prezenty gwiazdkowe lub świąteczne dekoracje.
Saksonia jest zdecydowanie miejscem, które warto odwiedzić przed świętami Bożego Narodzenia. Tutejsze społeczeństwo ma duży szacunek do tradycji, zatem przygotowania do zbliżających się świat mają tu szczególny charakter. W oknach domów już od początku grudnia palą się piękne, misternie rzeźbione rudawskie świeczniki łukowe, a nad drzwiami wiszą świecące gwiazdy hernnhudzkie różnej wielkości i barwy. A same ? W stolicy Saksonii – Dreznie jest ich kilkadziesiąt. Każdy większy plac i placyk został zagospodarowany.
fot.

Jednak jarmark jarmakowi nierówny! A wśród króluje Striezelmarkt – jeden z najstarszych jarmarków świątecznych w Niemczech, w tym roku otwarty po raz 581. Co wyróżnia go od innych? Przede wszystkim jego nazwa Strietzel pochodzi od słynnej drezdeńskiej strucli, którą piecze się specjalnie na święta. Ten tradycyjny wypiek ma nawet „swój” dzień i wówczas barwny pochód przechodzi przez miasto, właśnie w kierunku Striezelmarkt i tam kilkutonowy wypiek jest krojony i rozdawany mieszkańcom miasta. Jeżeli ktoś chciałby zakupić struclę i skosztować wypieku w święta, warto zwracać uwagę na to, by był to produkt oryginalny i certyfikowany wówczas jest pewność, że został przygotowany z najwyższej jakości składników, a kilkutygodniowe leżakowanie nie zepsuje jego smaku, przeciwnie. Święto Strucli to tylko jedno wydarzenie, podczas kilku weekendów adwentu. Każdy z nich jest tematyczny i dotyczy innego bożonarodzeniowego „atrybutu”, jest więc możliwość odwiedzenia Drezna, gdy odbywa się tam Święto Piramidy, Świecznika czy Piernika.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy