Strona głównaStyl życiaNiepełnosprawność = problemy finansowe

Niepełnosprawność = problemy finansowe

Do najczęściej występujących problemów osób niepełnosprawnych Polacy zaliczają trudności finansowe oraz niewystarczający dostęp do opieki zdrowotnej i rehabilitacji, a do problemów rodzin osób niepełnosprawnych, poza kwestiami finansowymi, trudności w pogodzeniu pracy zarobkowej z opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny – wynika z badanie przeprowadzonego przez CBOS. Większość ankietowanych uważa, że wsparcie, jakie obecnie otrzymują od państwa osoby niepełnosprawne jest niewystarczające.
Niepełnosprawność = problemy finansowe  [Fot. ChiccoDodiFC - Fotolia.com] Jedynie co dziewiąty ankietowany (11%) zadeklarował, że nie stykał się z osobami niepełnosprawnymi. Nieco częściej są to mieszkańcy największych ponadpółmilionowych miast (14%) oraz wsi (13%), a także badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym (14%). Co dziesiąty respondent zadeklarował, że sam jest (10%), blisko dwie piąte ma lub miało takie osoby w rodzinie (36%), co drugi (50%) ma lub miał takie osoby wśród znajomych, a zdecydowana większość (74%) zna takie osoby z widzenia.

Niepełnosprawność: problemy finansowe

Blisko połowa badanych jako podstawowy problem niepełnosprawnych wymieniła (48%), a co trzeci (33%) – niewystarczający dostęp do opieki zdrowotnej i rehabilitacji. Więcej niż co czwarty ankietowany do najczęściej występujących problemów, z jakimi mierzą się osoby niepełnosprawne, zalicza brak pracy (23%) oraz bariery architektoniczne (22%), a co piąty – izolację społeczną, ograniczenie kontaktów (20%) oraz brak akceptacji i nietolerancję (20%). Niewiele mniej ankietowanych wskazywało na zbyt małą dostępność zorganizowanych form wsparcia (17%).

Osoby niepełnosprawne biorące udział w badaniu częściej niż pozostałe do głównych problemów osób niepełnosprawnych zaliczały trudności finansowe oraz niewystarczający dostęp do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.

Problem również dla rodzin

Jako problemy rodzin osób niepełnosprawnych również najczęściej wymieniane były problemy finansowe (52%), a w drugiej kolejności trudności w pogodzeniu pracy zarobkowej z opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny (44%). Relatywnie często wśród trudności rodzin osób niepełnosprawnych wymieniane były: wypalenie, przemęczenie, brak sił (29%) oraz niewystarczający dostęp do opieki zdrowotnej i rehabilitacji (25%). Co siódmy ankietowany do najczęściej występujących problemów rodzin osób niepełnosprawnych zalicza zbyt małą dostępność zorganizowanych form wsparcia (15%). Pozostałe kwestie – konflikty w rodzinie i – wymieniane były rzadziej (odpowiednio 8% i 7%). Badani, którzy sami są niepełnosprawni bądź też mają w swoim gospodarstwie domowym takie osoby, trochę częściej niż pozostałe do głównych problemów rodzin zaliczały trudności finansowe, niewystarczający dostęp do opieki zdrowotnej i rehabilitacji oraz zbyt małą dostępność zorganizowanych form wsparcia.

Bierne państwo

Zdecydowana większość ankietowanych uważa, że wsparcie, jakie obecnie otrzymują od państwa osoby niepełnosprawne i ich rodziny, jest niewystarczające – opinie te dotyczą zarówno wsparcia rodzin dzieci niepełnosprawnych, jak dorosłych osób niepełnosprawnych. Przekonanie o niedostatecznym wsparciu osób niepełnosprawnych i ich rodzin częściej niż pozostali wyrażają badani z wyższym wykształceniem, ankietowani w wieku 25–34 lata, częściej kobiety niż mężczyźni. Uwzględniając natomiast kwestie światopoglądowe, można zauważyć, że częściej taką opinię wyrażają ankietowani o lewicowych i centrowych poglądach politycznych, niż respondenci identyfikujący się z prawicą bądź ci o niesprecyzowanych poglądach politycznych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy