Strona głównaStyl życiaNiewielkie ilości alkoholu i kawy wydłużą życie

Niewielkie ilości alkoholu i kawy wydłużą życie

Umiarkowane ilości alkoholu i serwowanie sobie kawy pomagają osiągnąć długowieczność, mówią uczeni z UC Irvine Institute for Memory Impairments and Neurological Disorders. Jest też inny zaskakujący czynnik sprzyjający długiemu życiu - nadwaga w starszym wieku.
Niewielkie ilości alkoholu i kawy wydłużą życie [Fot. maxandrew - Fotolia.com]
Badacze odkryli, że osoby, które wypijają niewielkie ilości i nie unikają , mają większe szanse na dożycie ponad dziewięćdziesięciu lat.

Uczeni regularnie co sześć miesięcy odwiedzali ponad 14 tysięcy osób starszych i poddawali je różnym testom neurologicznym, neuropsychologicznym, poznawczym i fizycznym. Poza tym gromadzili informacje na temat diety, aktywności, historii medycznej, zażywanych leków i wielu innych elementów codziennego życia.

Autorzy chcieli się dowiedzieć, jakie czynniki zwiększają szanse na świętowanie 90-tych urodzin. Okazało się, że ludzie, którzy pili umiarkowane ilości alkoholu lub kawy żyli dłużej niż ci, którzy unikali tych napojów. Co więcej, odkryto, że ludzie, którzy w wieku 70 lat mieli nadwagę, także odznczali się życiem dłuższym niż pozostali.

Ustalono również, że u osób, które przeżyły co najmniej 9 dekad, bardzo często występuje demencj. Ponad 40 proc. ludzi w takim wieku cierpi na . Co więcej, znaczny odsetek ludzi sędziwych nie jest w stanie prowadzić samodzielnego życia: aż 80 proc. z nich było .

O badaniach można przeczytać .

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy