Strona głównaStyl życiaNiezwykłe zastosowania sezamu

Niezwykłe zastosowania sezamu

Sezam stanowi jedno z ziaren znanych ludziom od najdawniejszych czasów. Był szeroko stosowany zarówno jako produkt spożywczym, jak i leczniczy. Zawiera wiele ważnych składników odżywczych, które sprawiają, że powinien znaleźć się w naszej diecie. Zobacz, dlaczego warto wykorzystać tę roślinę prozdrowotnie i nie tylko.
Niezwykłe zastosowania sezamu [© gamjai - Fotolia.com] zwiera m. in. kwasy tłuszczowe omega-3, 6, 9, flawonoidy, witaminy i , mangan, , , , , , molibden, selen. Wszystko to sprawia, że ziarno może mieć bardzo dobry wpływ i na zdrowie, i na urodę.

Ochrona przed cukrzycą

Badania wykazały, że olej sezamowy może poprawić skuteczność doustnych leków przeciwcukrzycowych. Co więcej, tłuszcz tego rodzaju pomaga obniżyć ciśnienie krwi i poziom glukozy u diabetyków.

Środek na porost włosów

Sezam jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9, a one wspomagają . Dzięki masażowi głowy z zastosowaniem ciepłego oleju sezamowego można świetnie odżywić skórę i poprawić jej krążenie, co sprzyja szybszemu odrastaniu czupryny. Taki olej sezamowy jest też polecany jako odżywka do suchych, zniszczonych, rozdwajających się włosów. Przywraca im dobre nawilżenie i wzmacnia je zapobiegając ich matowieniu oraz łamaniu się końcówek. Dzięki temu „preparatowi" włosy stają się miękkie i elastyczne.

Łagodzenie kaca

Sezam nie sprawi, że po zakrapianym wieczorze przestanie nas boleć głowa czy żołądek, ale może sprawić, że wątrobie łatwiej bedzie rozłożyć , a także inne substancje, które powodują zatrucie w organizmie.

Lek na nadciśnienie

Używanie oleju sezamowego pomaga osobom z zażywającym diuretyki i beta-blokery. Wykazano, że stosowanie tego oleju zamiast innych sprzyja obniżeniu skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi i prowadzi do zmniejszenia peroksydacji lipidów (procesu utleniania lipidów), który, jeśli jest zintensyfikowany, jest prozapalny i pronowotworowy.

Preparat na oparzenia słoneczne


Olej sezamowy łagodzi oparzenia spowodowane nadmierną ekspozycją na światło słoneczne. Zapobiega uszkodzeniom skóry w postaci zmarszczek i zmian pigmentacyjnych, które są wywoływane przez szkodliwe ultrafioletowe promieniowanie. Regularne stosowanie tego oleju, znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia i zabezpiecza przed skutkami działania chloru w wodzie basenu.

Środek na obniżanie cholesterolu

Sezam, dzięki dużej zawartości błonnika, może zmniejszyć poziom cholesterolu. Co więcej, czarny sezam jest bogaty w fitosterole, które mają strukturę podobną do cholesterolu. One zaś zmniejszają poziom cholesterolu we krwi, a także obniżają ryzyko rozwoju określonych nowotworów.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy