Strona głównaStyl życiaNigdy nie możesz zdążyć na czas? Być może cierpisz na syndrom chronicznego spóźniania

Nigdy nie możesz zdążyć na czas? Być może cierpisz na syndrom chronicznego spóźniania

Ciągle się spóźniasz? Nawet na ważnych uroczystościach nie możesz pojawić się na czas? Być może nie jest to wina braku zorganizowania, lecz zaburzenia, którego nie jesteś w stanie kontrolować.
Nie możesz zdążyć na czas? Może cierpisz na syndrom chronicznego spóźniania 57-letni Dunbar przez całe swoje życie spóźniał się na spotkania i do pracy. Lekarze z jednego z brytyjskich szpitali przeprowadzili u niego kilka badań i zdiagnozowali zaburzenia występujące w tej samej części mózgu, w której odnotowuje się je u pacjentów cierpiących na deficyt uwagi i nadaktywność. Nigdy bym nie przypuszczał, że ten sam problem ma tak wielu ludzi - skomentował odkrycie Dunbar.

Problem jest poważny. Rozmowy o pracę, pierwsze randki, pogrzeby - pan Jim spóźniał się na nie przez 57 lat. Nigdy nie wyobrażał sobie, że może mieć to podłoże medyczne. Aby charakter diagnozy był prawdziwie medyczny, lekarze z Ninewells Hospital w Dundee nazwali problem „syndromem chronicznego spóźniania". Uważa się, że choroba rozwija się w tej samej części mózgu, która jest odpowiedzialna za zespół nadpobudliwości psychoruchowej () i doprowadza do błędnej oceny czasu, który jest potrzebny do zakończenia określonych działań oraz skutkuje niedotrzymaniem terminów.

- Powodem, dla którego opowiadam swoją historię - mówi Dunbar w wywiadzie dla Daily Mail - jest to, że wiele osób, które obecnie zmagają się z tym samym problemem, nie zdaje sobie sprawy, że to nie jest ich wina. Także ja sądziłem, że jestem jedynym odpowiedzialnym za to zachowanie. Człowiek uczy się żyć z chorobą, na przykład, aby obejrzeć film w wyświetlany w kinie o 19.00, trzeba myśleć o wyjściu z domu 11 godzin wcześniej.

Dunbar zorganizował specjalny zegarek w swoim salonie, który wykorzystuje częstotliwości radiowe dostosowane do nadajnika krajowego w celu zagwarantowania, że wyświetlany czas jest zawsze dokładny.
Wielu pacjentów z ADHD skarży się na problemy z punktualnością, a niektórzy psychologowie uważają, że opóźnienie może być przewlekłym objawem zaburzeń nastroju, takich jak .

Naukowcy twierdzą jednak, że problem nie jest nieodwracalny i doradzają osobom dotkniętym opisywanym zaburzeniom rozważanie wszystkich terminów jako nienegocjowanych oraz stałe monitorowanie czasu potrzebnego do wykonania określonych zadań.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy