Strona głównaStyl życiaNiska temperatura w mieszkaniu sprzyja nadciśnieniu?

Niska temperatura w mieszkaniu sprzyja nadciśnieniu?

Ludzie, którzy mieszkają w chłodniejszych mieszkaniach, cechują się wyższym ryzykiem nadciśnienia, mówią brytyjscy uczeni.
Niska temperatura w mieszkaniu sprzyja nadciśnieniu? [Fot. ra2 studio - Fotolia.com]
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z University College London, istnieje związek pomiędzy poziomem i temperaturą w mieszkaniu.

Badacze postanowili sprawdzić, czy dłuższe przebywanie w domu o określonej temperaturze jest czynnikiem wpływającym na poziom ciśnienia krwi. Do analiz zebrano dane ponad 4,5 tys. ludzi - wzięto pod uwagę pomiary ciśnienia krwi u nich oraz temperatury w ich mieszkaniach (dokładniej, w salonach). Uwzględniono też różne czynniki stylu życia uczestników.

Kiedy porównano odczyty ciśnienia krwi z tymi dotyczącymi temperatury, odkryto, że chłodniejsze pomieszczenia wiązały się z wyższym ciśnieniem krwi. Dokładniej rzecz ujmując, skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi wynosiło odpowiednio 126,64 mmHg i 74,52 mmHg u osób, których salony były najchłodniejsze i 121,12 mmHg oraz 70,51 mmHg u ludzi mających najcieplejsze mieszkania.

Autorzy obliczyli też, że każdy stopień Celsjusza mniej w salonie oznacza średni wzrost o 0,48 mmHg skurczowego ciśnienia krwi i 0,45 mmHg ciśnienia rozkurczowego.

Jak wskazują uczeni, badania potwierdzają odkryte wcześniej zależności pomiędzy wzrostem wskaźników śmierci z powodu udaru i chorób serca w zimowych miesiącach. Niższa temperatura ma negatywny wpływ na działanie układu krążenia, uważają lekarze. Według nich, temperatura w salonie powinna wynosić co najmniej 21 stopni Celsjusza.

jest głównym czynnikiem i zdarzeń sercowo-naczyniowych, podaje Światowa Organizacja Zdrowia. Są to główne przyczyny przedwczesnej śmierci na całym świecie, co roku z ich powodu umiera ponad 17 milionów ludzi, co stanowi jedną trzecią wszystkich zgonów.

Jak podkreślają eksperci, większości chorób sercowo-naczyniowych można by zapobiec dzięki określonemu stylowi życia. Wystarczy nie palić , nie nadużywać alkoholu oraz stosować zdrową dietę i być aktywnym fizycznie.

O badaniach napisano w Journal of Hypertension.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy