Strona głównaStyl życiaNiskokaloryczne słodziki nie pomagają schudnąć

Niskokaloryczne słodziki nie pomagają schudnąć

Pomimo braku kalorii, słodziki nie pomagają schudnąć. Uczeni nie znaleźli żadnych dowodów na to, że stosowanie słodzików, czy to u dzieci, czy u dorosłych, wpływa na poziom wagi.
Niskokaloryczne słodziki nie pomagają schudnąć [Fot. samuelgarces - Fotolia.com]
Niemieccy uczeni przeanalizowali kilkadziesiąt badań i odkryli, że stosowanie bez dodatkowych kalorii nie pomaga w odchudzaniu.

Badacze z Uniwersytetu we Fryburgu przeanalizowali dane dotyczące wagi, poziomu cukru we krwi, zdrowia jamy ustnej, obecności nowotworów, , , i zachowania. W większości wymienionych aspektów zdrowotnych nie odkryto różnic pomiędzy osobami używającymi cukru i słodzików o znacznie ograniczonej kaloryczności.

Uczeni nie znaleźli żadnych dowodów na to, że stosowanie słodzików, czy to u dzieci, czy u dorosłych, wpłynęło na poziom wagi - nie też pomogło w procesie odchudzania.
Bez względu na to, jak są sprzedawane, i tak stanowią substancje chemiczne czy zmodyfikowany cukier, tak, aby nadwały określonych walorów smakowych. Smak wzmacnia chęć jedzenia lub picia i sprzyja zwiększaniu konsumpcji, wyjaśniają eksperci.

Według autorów, słodziki mogą przynosić pewne korzyści dla wysiłków utrzymania wagi, ale potrzebne są dalsze badania, by móc zweryfikować, czy w istocie stanowią bezpieczną i skuteczną alternatywą dla .

Lekarze wyjaśniają, że dietetyczne (czyli słodzone słodzikami) wersje popularnych produktów są chętnie kupowane zarówno przez ludzi szczupłych, jak i mających poważną . Wydaje się zatem, że główne źródło dodatkowych kalorii leży zatem gdzie indziej. Jakkolwiek już wielokrotnie udowodniono, że słodkie napoje przydają dodatkowych kalorii i mogą znacznie zaburzać dietę, ale większa porcja cukru dostarczana jest najwyraźniej z innych produktów.

O badaniach napisano w magazynie BMJ.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy