Strona głównaStyl życiaNowy raport: negatywne emocje (smutek i gniew) coraz powszechniejsze na świecie

Nowy raport: negatywne emocje (smutek i gniew) coraz powszechniejsze na świecie

Nowy globalny raport Gallup Global Emotions Report, który objął ponad 140 krajów, pokazuje, że negatywne emocje stają się coraz powszechniejsze - wzrasta liczba ludzi, którzy odczuwają smutek i gniew.
Negatywne emocje coraz powszechniejsze na świecie
Poczucie szczęścia pozostaje dość wysokie, ale ulega osłabieniu, mówią autorzy raportu, w którym wzięło udział ponad 150 tysięcy ludzi ze 140 krajów. Ustalono, że o 2 proc. wzrósł odsetek ludzi, którzy doświadczają gniewu, a o 1 proc. tych, którzy zmagają się ze smutkiem.

Wysoki poziom a związek nie tylko z obniżoną jakością życia, ale też oznacza wyższe ryzyko rozwoju różnych chorób. Odczuwanie irytacji sprzyja i . Smutek czy przygnębienie jest oznaką i zwiększa prawdopodobieństwo choroby serca. Optymizm z kolei dobrze wpływa nie tylko na samopoczucie, ale i stanowi ochronę przed rozmaitymi problemami zdrowotnymi.

Jeśli chodzi o globalne dane, dużo ludzi doświadcza pozytywnych uczuć. Ponad siedem na 10 osób na świecie deklarowało, że doznaje wiele przyjemności (71 proc.), 72 proc. czuło się wypoczętych, a niemal trzy czwarte miały okazję odczuwać dużo radości (74 proc.).

Z raportu wynika, że najbardziej „pogodny" krajem jest Paragwaj, tu odnotowano najwyższy wskaźnik odczuwanych codziennie . Na kolejnych miejscach w tym rankingu znalazły się Panama, Gwatemala, Meksyk, Salwador, Indonezja, Honduras, Ekwador, Kostaryka i Kolumbia.

Jednocześnie odnotowano wzrost emocji negatywnych. Ogólnie rzecz ujmując więcej niż jedna osoba na trzy ma wiele zmartwień (39 proc.) lub zmaga się ze stresem (35 proc.). Trzy osoby na dziesięć zaś doświadczają silnego bólu fizycznego (31 proc.). Około jedna czwarta badanych przyznaje, że gnębi ich smutek lub gniew.

Najmniej optymistyczny jest Czad. Nic dziwnego: aż siedmiu na dziesięciu mieszkańców tego kraju (72 proc.) stwierdziło, że w jakimś momencie w ciągu roku nie mieli dostatecznej ilości jedzenia. Najmniej pozytywnych doświadczeń deklarowali Afgańczycy - w ich przypadku wskaźnik radosnych emocji spada najintensywniej.

Co ciekawe, najwyższym poziomem stoicyzmu odznaczają się kraje byłego Związku Radzieckiego. Na Białorusi, Łotwie, czy w Azerbejdżanie mniej niż cztery na dziesięć osób deklaruje doświadczenie jakiejkolwiek z wymienonych w kwestionariuszu emocji, czy to negatywnych, czy pozytywnych.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy