Strona głównaStyl życiaOczekiwana długość życia wzrośnie o kilka lat do 2050

Oczekiwana długość życia wzrośnie o kilka lat do 2050

Według najnowszych prognoz Global Burden of Disease Study (GBD) w latach 2022-2050 średnia długość życia na świecie wzrośnie o 4,9 roku dla mężczyzn i 4,2 roku dla kobiet.
Oczekiwana długość życia wzrośnie o kilka lat do 2050 [fot. Silviu on the street from Pixabay]
Oczekuje się, że wzrost będzie największy w krajach, w których średnia jest niższa, co przyczyni się do zbieżności średniej długości życia w różnych obszarach geograficznych. Tendencja ta wynika głównie z działań w zakresie zdrowia publicznego, które zapobiegły chorobom sercowo-naczyniowym, COVID-19 oraz szeregowi chorób zakaźnych, chorób żywieniowych oraz problemom zdrowotnym matek i noworodków.

Badanie wskazuje ciągłe przesuwanie obciążenia chorobami na choroby niezakaźne (non-communicable diseases, NCD) - takie jak choroby układu krążenia, , przewlekła obturacyjna choroba płuc i - oraz narażenie na czynniki ryzyka związane z chorobami niezakaźnymi, takie jak otyłość, , nieoptymalna dieta i palenie papierosów. Wszystko to będzie miało największy wpływ na obciążenie chorobami następnego pokolenia.

Obserwowane procesy wskazują, że coraz więcej osób będzie żyło dłużej, niemniej równocześnie będą dłużej żyć w złym stanie zdrowia. Prognozuje się, że globalna średnia długość życia wzrośnie z 73,6 lat w 2022 r. do 78,1 lat w 2050 r. Globalna oczekiwana długość życia w zdrowiu wzrośnie z 64,8 lat w 2022 r. do 67,4 lat w 2050 r.

- Oprócz ogólnego wzrostu średniej długości życia odkryliśmy, że różnice w średniej długości życia w różnych regionach geograficznych będą się zmniejszać - mówi dr Chris Murray z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. - To wskaźnik, że chociaż nierówności w zdrowiu między regionami o najwyższych i najniższych dochodach utrzymają się, różnice te maleją, a największy wzrost przewidywany jest w Afryce Subsaharyjskiej - dodaje.

Według dr Murray'a największą szansą na przyspieszenie zmniejszania globalnego obciążenia chorobami są działania polityczne mające na celu zapobieganie behawioralnym i metabolicznym czynnikom ryzyka oraz łagodzenie ich.

Równocześnie obliczono, że łączna liczba lat utraconych z powodu złego stanu zdrowia i przedwczesnej śmierci (mierzona w disability adjusted life-years - lata życia skorygowane niesprawnością, DALY) z powodu czynników metabolicznych wzrosła o 50 proc. od 2000 r.

- Chociaż największy wpływ na globalne obciążenie DALY dotyczy poprawy ryzyka behawioralnego i metabolicznego, prognozowaliśmy również zmniejszenie obciążenia chorobami przy bezpieczniejszym środowisku i poprawie żywienia dzieci oraz wskaźnika szczepień - mówi Amanda E. Smith, współautorka badań.

- Przed nami stoi ogromna szansa, aby wpłynąć na przyszłość zdrowia na świecie poprzez osłabianie rosnących czynników ryzyka metabolicznego i dietetycznego, szczególnie tych związanych z aspektami behawioralnymi i stylem życia, takimi jak wysoki poziom cukru we krwi, wysoki wskaźnik masy ciała i nadciśnienie - wyjaśnia doktor Murray.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy