Strona głównaStyl życiaOd czego zależy nasz dobrostan?

Od czego zależy nasz dobrostan?

Możliwość połączenia z innymi i poczucia przynależności to podstawowe ludzkie potrzeby. Teraz na Uniwersytecie Swansea zbadano, w jaki sposób są one determinowane nie tylko przez nasze osobiste relacje, ale i inne czynniki.
Od czego zależy nasz dobrostan?
Potrzebne jest szersze podejście do zagadnienia oraz tego, na ile zależy on od nas samych - mogą tu wpływać różne czynniki, w tym m. in. nierówności społeczne i generowane przez ludzką działalność zmiany klimatyczne.

- Dobrostan definiujemy jako pozytywne doświadczenie psychologiczne wywoływane przez związki z samym/samą sobą, społecznością i środowiskiem; jest ono wspierane przez odpowiednie funkcjonowanie nerwu błędnego. Na dobrostan mają wobec tego wpływ czynniki społeczno-kontekstowe, także te, które leżą poza kontrolą jednostki - wyjaśnia dr Andrew Kemp.

- Nasze analizy przyczyniły się do lepszego zrozumienia, w jaki sposób chronić dobrostan podczas pandemii i umożliwiły opracowanie innowacyjnej interwencji naukowej dotyczącej poczucia , skierowanej do studentów uniwersytetów i osób żyjących z nabytym uszkodzeniem mózgu - mówi dr Kemp.
Globalizacja, urbanizacja i postęp technologiczny sprawiły, że ludzie stają się coraz bardziej odłączeni od . Dzieje się tak pomimo badań wskazujących, że kontakt z przyrodą poprawia samopoczucie - zwraca uwagę dr Kemp.
Jak podkreślają eksperci, naukowo dowiedzione są już korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia wynikające z poczucia łączności samym/samą sobą, z innymi i z przyrodą. Według psychologów warto więc skoncentrować wysiłki dla rozwiązania problemów społecznych, które oddziałują na naszą zdolność do nawiązywania kontaktów.

- Główne wyzwania społeczne najsilniej wpływają na najbiedniejszych; należą tu m. in. wzrost obciążenia chorobami przewlekłymi, samotność i zmiana klimatu spowodowana działalnością człowieka. Co więcej, nierówność ekonomiczna ma negatywny wpływ na całą populację, nie tylko na biednych, więc poprawa warunków gospodarczych ma fundamentalne znaczenie dla poprawy dobrobytu ogółu - uważa dr Kemp.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy