Strona głównaStyl życiaOdchudzanie a reklamy jedzenia - jak zmieniają się nasze reakcje na marketing

Odchudzanie a reklamy jedzenia - jak zmieniają się nasze reakcje na marketing

Wskaźniki otyłości silnie wzrosły w krajach rozwiniętych w ciągu ostatnich 40 lat i wiele osób uważa, że - przynajmniej częściowo - odpowiedzialny jest za to marketing żywności. Czy jednak osoby z otyłością rzeczywiście są bardziej podatne na reklamy jedzenia? A jeśli tak, to ta predyspozycja jest stała, czy też zmienia się w zależności od poziomu masy ciała?
Odchudzanie a reklamy jedzenia - jak zmieniają się nasze reakcje na marketing [fot. Capri23auto from Pixabay]
Według nowych badań przeprowadzonych na University of British Columbia, osoby z są zwykle bardziej wrażliwe na marketing żywności, kiedy jednak ich waga istotnie spada, słabnie też ich wrażliwość na reklamy.

Na potrzeby badania obserwowano trzy grupy ludzi: pacjentów z ciężką otyłością przed wykonaniem bajpasu żołądka lub innymi oraz po zabiegach, osoby z otyłością, które nie przeszły zabiegu bariatrycznego, a także osoby bez otyłości.

Aby zmierzyć reakcję na marketing żywności, badacze ocenili tzw. efekty kadrowania (ang. framing effects), czyli sposób, w jaki reklamy wpływają na ocenę i wybory żywności. W jednym z testów poproszono uczestników o oszacowanie zawartości kalorii w dobrze znanych przekąskach i napojach, także tych, które marketerzy zwykle określają jako zdrowe (np. , batoniki musli, etc). Równocześnie oceniali produkty powszechnie nieuznawane za zdrowe (tj. słodkie napoje bezalkoholowe, czekolada, etc.).

Okazało się, że wszyscy uznawali przekąski przedstawiane jako zdrowe za mające mniej kalorii niż w rzeczywistości. Jednak efekt ten był wyraźniejszy u osób z otyłością.

W innym eksperymencie sprawdzono, jakie porcje wybierano, kiedy waga produktu nie zmieniła się, ale raz dana porcja była określona jako „mini", a raz jako „mała" lub „średnia". W tej sytuacji również osoby z otyłością były bardziej podatne na marketing i wybierały, kierując się nazwą, a nie realną wielkością porcji.

Co ciekawe, odkryto, że kiedy ludzie znacznie stracili na wadze dzięki operacji bariatrycznej, poziom ich wrażliwości na marketing znacznie spadł. Po kilkunastu miesiącach od zmniejszenia wagi ich reakcje na reklamy były takie, jak osób o zdrowej wadze.

Nie jest jasne, czy ludzie stają się mniej podatni na działania marketingowe z powodu zmian fizjologicznych po operacji (zmian hormonalnych, neurologicznych lub modyfikacji w mikroflorze jelitowej), czy też jest to efektem chęci nowego stylu życia i nawyków.

W każdym razie, według autorów odkrycia są szczególnie ważne, ponieważ przez lata naukowcy zakładali, że komunikaty marketingowe - zwłaszcza dotyczące żywności wysokokalorycznej i mało odżywczej - są przynajmniej częściowo odpowiedzialne za epidemię otyłości, ale nie było wiadomo, jaki mechanizm temu sprzyja.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy