Strona głównaStyl życiaOdczuwasz lęk i stres? To dlatego, że jesteś zbyt odpowiedzialny/a

Odczuwasz lęk i stres? To dlatego, że jesteś zbyt odpowiedzialny/a

Jeśli masz duże poczucie odpowiedzialności, cechuje cię też znacznie większe ryzyko zmagania się z odczuwaniem niepokoju i stresu, mówią uczeni z Uniwersytetu Środkowej Florydy oraz Uniwersytetu w Hiroszimie.
Odczuwasz lęk i stres? Masz za duże poczucie odpowiedzialności
Osoby, które wymagają od siebie samych bardzo dużo i surowo się oceniają, częściej doświadczają .

Uczestnicy badań zostali poddani testom, które mierzyły poziom poczucia odpowiedzialności i ich stopnia podatności na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne oraz uogólnione . Takie problemy emocjonalne są bardzo kłopotliwe, obniżają jakość życia i sprawiają, że codzienność staje się bardzo trudna. Osoby, które doznają zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, męczą się z ciągle powracającymi negatywnymi myślami i zagłębiają się w „strategie", jak zapobiec ewentualnym katastrofom. Pacjenci z tymi zaburzeniami martwią się niemal nieustannie, co nie pozostaje bez wpływu na wszelkie ich przedsięwzięcia i sposób bycia.

Na podstawie analizy testów uczeni ustalili trzy rodzaje „nadmiernej" odpowiedzialności: (1) pragnienie zapobiegania lub unikania niebezpieczeństw i szkód; (2) odpowiedzialność osobista i poczucie winy za negatywne efekty działań; (3) tendencja do nieustannego zastanawiania się nad problemami. Okazało się, że respondenci, którzy uzyskali wyższe wyniki w tych testach, częściej wykazywali zachowania podobne do tych charakterystycznych dla pacjentów zmagających się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi i zaburzeniami lękowymi. Najbardziej znaczący związek odkryto pomiędzy 2 i 3 formą przesadnej odpowiedzialności oraz problemami .

Jeśli chodzi o radzenie sobie ze wspomnianymi zaburzeniami, rodzaj działania zależny jest od poziomu dolegliwości. Według ekspertów, czasami wystarczy uświadomienie sobie podłoża zmartwień i smutku, czyli przesadnej odpowiedzialności i stopniowa zmiana nastawienia. Jeśli jednak zaburzenia mają rozwniętą formę, potrzebna może być terapia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy