Strona głównaStyl życiaOdpuść sobie - nasilona odpowiedzialność sprzyja zaburzeniom lękowym i obsesyjno-kompulsywnym

Odpuść sobie - nasilona odpowiedzialność sprzyja zaburzeniom lękowym i obsesyjno-kompulsywnym

Osoby, które odczuwają silne poczucie odpowiedzialności, są bardziej podatne na rozwój zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (Obsessive Compulsive Disorder, OCD) lub zespół lęku uogólnionego (Generalized Anxiety Disorder, GAD).
Odpuść sobie - nasilona odpowiedzialność sprzyja zaburzeniom lękowym i obsesyjno-kompulsywnym [fot. Engin Akyurt from Pixabay]
- Ludzie z OCD torturują się uporczywym negatywnym myśleniem i przyjmują pewną strategię, aby mu zapobiec... GAD z kolei to wszechobecny rodzaj . Pacjenci martwią się o wszystko - mówi profesor Yoshinori Sugiura z Uniwersytetu w Hiroszimie.

Zaburzenia lekowe i zachowania charakterystyczne dla OCD, takie jak częste sprawdzanie, czy drzwi są zamknięte, są powszechne w ogólnej populacji. Jednak to częstotliwość i intensywność tych zachowań lub uczuć stanowi o różnicy między cechą charakteru i zaburzeniem.

- Przykładowo, używasz dwóch rejestratorów dźwięku zamiast jednego, mówi prof. Sugiura podczas wywiadu. - To na wypadek, gdyby jeden się zepsuł... posiadanie dwóch rejestratorów usprawnia twoją pracę, ale jeśli zaczniesz przynosić na rozmowy wiele rejestratorów... to zakłóci twoją pracę - dodaje.

Wokół każdego zaburzenia buduje się kilka różnych teorii dotyczących przyczyny. Psychologowie chcieli znaleźć wspólną przyczynę tych zaburzeń i uprościć stojące za nimi teorie.

Jak ustalono, osoby, które w ankiecie dotyczącej poziomu poczucia , uzyskiwali najwyższe wyniki, częściej przejawiali zachowania podobne do tych, jakimi cechują się pacjenci z OCD lub GAD. Osobista odpowiedzialność i poczucie winy oraz odpowiedzialność za ciągłe myślenie o problemie miały najsilniejszy związek z zaburzeniami.

Zapytany o wskazówki, jak osłabić lęk czy , prof. Sigura powiedział: - Bardzo szybkim lub łatwym sposobem jest uświadomienie sobie, że za Twoim zmartwieniem się stoi odpowiedzialność. Kiedy pytam pacjenta „Dlaczego tak bardzo się martwisz?", odpowiada zwykle „Nie mogę się powstrzymać od zamartwiania się", i nie myśli spontanicznie „Ponieważ czuję odpowiedzialność"... samo uświadomienie sobie tego buduje nieco przestrzeni między myśleniem o odpowiedzialności a zachowaniem.

Tłum. i oprac. dr Joanna Papiernik, Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy