Strona głównaStyl życiaOdsypianie w weekend. Jak wpływa na nasze zdrowie

Odsypianie w weekend. Jak wpływa na nasze zdrowie

Wielu ludzi nie ma okazji dobrze się wyspać w ciągu tygodnia i podczas weekendu starają się „odrobić straty" w długości odpoczynku. Dotychczasowe badania wskazywały, że najlepiej jest jednak sypiać stałą ilość godzin na dobę bez względu na dzień tygodnia, a odsypianie raczej szkodzi zdrowiu. Nowe testy dają nieco inny wgląd w sprawę.
Odsypianie w weekend. Jak wpływa na nasze zdrowie [Fot. WavebreakMediaMicro - Fotolia.com]
Z nowych szwedzkich badań wynika, że osoby poniżej 65-go roku życia, które spały przez pięć godzin lub mniej każdej nocy, przez cały tydzień, żyły krócej niż ci, którzy regularnie spali siedem godzin na dobę. Jednakże osoby sypiające krócej niż siedem godzin w w ciagu „pracującego" tygodnia, ale mające dodatkowo dwie czy trzy godziny w weekendy, żyły tak długo, jak ludzie odpoczywający rekomendowaną przez ekspertów ilość czasu.

W badaniach uczonych z Uniwersytetu w Sztokholmie wzięło udział niemal 50 tysięcy ludzi, którzy wypełnili bardzo dokładny kwestionariusz dotyczący ich zdrowia. Uczestnicy byli monitorwani przez kolejnych kilkanaście lat.
Krótki sen weekendowy wiązał się ze zwiększoną umieralnością osób poniżej 65 lat w badanym okresie. Podbne ryzyko dotyczyło tych, którzy ogólnie sypiali zbyt krótko lub zbyt długo, więc odsypianie w weekend może pomóc w zapewnieniu sobie odpowiedniego odpoczynku i ochronie zdrowia, wnioskują uczeni.

Wcześniejsze prace nie uwzględniały snu w weekendy. Teraz ustalono, że dłuższy odpoczynek w soboty i niedzielę może odgrywać ważną rolę w zapewnieniu wystarczającej ilości snu, szczególnie u ludzi poniżej 65 lat. Wraz z wiekiem ten efekt zanika - sen starszych ludzi wydaje się wyrównywać, mówią badacze.

wiążą się ze wzrostem wskaźnika masy ciała, , i wieloma innymi dolegliwościami. Jak sądzą autorzy badań, potrzebne są dalsze testy, ale uzyskane wyniki dają nadzieję, że istnieje możliwość nadrobienia zaległości w odpoczynku bez uszczerbku na zdrowiu.

Wyiki badań są dostępne w Journal of Sleep Research.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy