Strona głównaStyl życiaOgraniczanie snu - niebezpieczny stereotyp męskości

Ograniczanie snu - niebezpieczny stereotyp męskości

Przeciętny Amerykanin sypia krócej niż siedem godzin na dobę, co stanowi minimum zalecane przez ekspertów, a niemal połowa Amerykanów odczuwa negatywne konsekwencje niedostatecznej ilości snu. Problem dotyczy szczególnie mężczyzn.
Ograniczanie snu - niebezpieczny stereotyp męskości [fot. oxi_roxy from Pixabay]
Kłopotem jest tu kulturowe przekonanie, że krótsza ilość mówi coś pozytywnego o danej osobie. Przykładowo, prezydent USA Donald Trump chwalił się, że sypia krócej niż cztery godziny na dobę i ciągle nazywa swojego przeciwnika politycznego, Joe Bidena „śpiącym Joe".

W nowym artykule eksperci analizują stereotyp łączący sen i męskość, a także mechanizmy z nim związane i jego konsekwencje społeczne.

Badacze przeprowadzili kilkanaście eksperymentów, by sprawdzić, jak działa stereotyp męskości, według którego panowie nie powinni zbyt długo spać. W jednym z nich poproszono uczestników, aby wyobrazili sobie mężczyznę kupującego łóżko i sprzedawcę pytającego: „Ile zwykle śpisz?" Okazało się, że znacznie wyżej oceniano , jeśli odpowiadający sypiał krótko i odwrotnie - im dłużej ktoś odpoczywał, tym mniej męski się wydawał.

W innym eksperymencie uczestnicy zostali poproszeni o przypisanie różnych atrybutów męskiej postaci, albo cechującej się wysoką męskością, albo niską. Tej pierwszej przypisywani średnio o 30 minut krótszy sen. Ostatni eksperyment pokazał, że uczestnicy, którzy wyobrażali sobie, że śpią dłużej niż przeciętnie, czuli się znacznie mniej męsko niż ci, którzy wyobrażali sobie, że sypiają krócej niż średnia.

Ogólnie rzecz ujmując, mężczyźni sypiający krótko byli postrzegani jako bardziej męscy i bardziej pozytywnie oceniani. Podobny stereotyp nie dotyczył kobiet.
Społeczny charakter stereotypu męskości niepotrzebującej snu pozytywnie wzmacnia mężczyzn, którzy krócej śpią, mimo że to przyczynia się do poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym - piszą autorzy badań. - Niestety, problemy wywoływane przez ten stereotyp mogą dotyczyc nie tylko jednostek, ale i całego społeczeństwa, ponieważ mężczyźni, którzy , są bardziej agresywni i brutalni - dodają uczeni. To przykład restrykcyjnych i toksycznych cech męskości, które mogą być szkodliwe dla zdrowia samych mężczyzn i całego społeczeństwa, uważają badacze.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy