Strona głównaStyl życiaOptymizm kluczem do długowieczności

Optymizm kluczem do długowieczności

Kolejne badania pokazują, że pozytywne nastawienie do świata zwiększa szanse na zdrowe starzenie się i osiągnięcie sędziwego wieku.
Optymizm kluczem do długowieczności
pozwala dożyć późnej starości, mówią uczeni z Boston University School of Medicine. Ci, którzy zwykle spodziewają się jedynie tego, co dobre, częściej świętują 85-te i jeszcze późniejsze urodziny.

Osoby postrzegające przyszłość „w różowych barwach" mają się lepiej, ponieważ są przekonane, że mogą kontrolować główne aspekty swojego życia, a poczucie sprawczości daje siłę i energię do działania. Według uczonych może to być jeden z czynników psychospołecznych, które mają pozytywny wpływ na długość życia. Wcześniejsze testy także pokazały, że pozytywnie nastawieni do świata rzadziej zmagają się z choroby przewlekłymi i rzadziej przedwcześnie umierają.

Autorzy „wzięli na warsztat" dane niemal 70 tysięcy osób biorących udział w różnych badanich, w ramach których ich stan zdrowia monitorowano przez co najmniej 10 lat. Osobowość uczestników, w tym poziom optymizmu, oceniano na podstawie kwestionariusza. Zawarte w niż tez zostały informacje na temat ogólnego stanu zdrowia i nawyków, takich jak częstość podejmowania aktywności fizycznej, palenie papierosów, poziom spożywania napojów alkoholowych. Pozytywne nastawienie określano, biorąc pod uwagę to, czy uczestnicy wyrażali opinie typu: „w niepewnych czasach zwykle oczekuję tego, co najlepsze", „zawsze jestem optymistą co do przyszłości", „raczej nie oczekuję, że coś pójdzie we właściwym kierunku ".

Odkryto, że najwięksi optymiści cechowali się średnio wyższą o 11-15 proc. dłuższą długością życia, niż osoby nastawione najbardziej pesymistycznie. Ci z pierwszej grupy mieli od 50 do 70 proc. szans na osiągnięcie długowieczności, którą określono jako dożycie co najmniej 85 lat. Sam optymizm był tu decydujący - wzięto bowiem też pod uwagę inne aspekty wpływające na długość życia, czyli obecnośc , objawy , poziom , ilość wypijanego alkoholu, stosowaną dietę, etc.

Autorzy zwracają uwagę, że pozytywne myślenie może „przedłużać" życie nie tyle ze względu na siebie samo, ile dlatego, że zazwyczaj wiąże się z większą dbałością o siebie - optymiści rzadziej nadużywają napojów wyskokowych czy sięgają po .

Na temat badań można przeczytać w Pnas:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy