Strona głównaStyl życiaOsobowość można zmienić - naukowcy potwierdzają

Osobowość można zmienić - naukowcy potwierdzają

Powszechnie się uważa, że ludzie nie mogą zmienić swojej osobowości, bo w dużej mierze jest ona stabilna i dziedziczna. Okazuje się jednak, że pewne cechy daje się zmienić dzięki konsekwentnemu działaniu i ważnym wydarzeniom życiowym.
Osobowość można zmienić - naukowcy potwierdzają [fot. Pixource from Pixabay] Cechy , które obejmują neurotyczność, ekstrawersję, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność, pozwalają przewidzieć wiele aspektów życia danego człowieka, takich jak zdrowie, i poziom dochodów. Z tego powodu zmiana tych cech w dobrym kierunku może poprawić nasz dobrobyt.

Cechy osobowości mogą służyć zarówno jako dość stabilne wskaźniki sukcesu, jak i cele polityki społecznej - mówi Wiebke Bleidorn z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.
Rodzice, nauczyciele, pracodawcy i inni próbują zmienić osobowość z powodu przekonania, że dobrze jest czynić ludzi lepszymi - dodaje Christopher Hopwood, współautor badań.
odpowiadają za szeroki zakres społecznie ważnych zachowań. Okazuje się, że mogą ulec zmianie, zwłaszcza jeśli chodzi o ludzi w pewnym wieku i takich, którzy będą konsekwentnie nad sobą pracować.

Warto się zastanowić, czego potrzeba, aby zmienić osobowość dla poprawy osobistego i publicznego dobrobytu, obniżenia kosztów i zyskania korzyści społecznych, uważają eksperci.

Odkryto, że stosunkowo niewielka liczba cech osobowości może odpowiadać za większość różnic między ludźmi. A mają one istotne znaczenie, bo wiążą się z wieloma ważnymi wynikami życiowymi. Cechy te są dość stabilne, ale zmieniają się wraz z wysiłkiem i dobrym wyczuciem czasu. Ta kombinacja czyni je szczególnie obiecującymi celami działań na dużą skalę. Przykładowo, zarówno , jak i sumienność mogą stanowić pożądane efekty działań w młodym wieku. Niektóre interwencje z kolei mogą być bardziej skuteczne u sumiennych, stabilnych emocjonalnie ludzi. Ważna jest tu też motywacja - sukces jest bardziej prawdopodobny, jeśli ludzie naprawdę wierzą, że zmiana jest możliwa.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy