Strona głównaStyl życiaOsobowość wskazuje, jak najlepiej zadbać o siebie na starość

Osobowość wskazuje, jak najlepiej zadbać o siebie na starość

Można lepiej wspierać seniorów w miarę ich starzenia się, gdy bierze się pod uwagę ich osobowość.
Osobowość wskazuje, jak najlepiej zadbać o siebie na starość
Na Uniwersytecie Simona Frasera zbadano wpływ aktywności związanych ze stylem życia na zdrowie poznawcze ponad 3,5 tys. ludzi w wieku powyżej 60 lat i odkryto, że psychologiczna metafora uwzględniająca osobowość „orchidea" i „mlecz" może wpływać na skuteczność programów wsparcia.

- Odkrycia dają nowe możliwości wspierania - mówi Sylvain Moreno, dyrektor generalny Circle Innovation. - Zrozumienie, w jaki sposób różnice osobowości oddziałują na starzejącą się populację, może pomóc dostarczyć rozwiązania odpowiadające indywidualnym potrzebom - dodaje.

Ludzie, których osobowość można uznać za „orchidee", najlepiej rozwijają się w odpowiednio dostosowanych warunkach, ponieważ są bardziej wrażliwi i reaktywni biologicznie, podczas gdy „mlecze" są odporne i łatwo przystosowują się do każdego środowiska.

Oznacza to, że „orchidee" mogą wymagać więcej szczególnej troski, uważają naukowcy. - Ci seniorzy są bardziej wrażliwi, jak delikatny kwiat, który ich reprezentuje, i dlatego mają skłonność do silniejszej reakcji na bieżące problemy zdrowotne i mieszkaniowe, trudne wiadomości dotyczące gospodarki, czy globalnej pandemii - mówi Emma Rodrigues. - Z drugiej strony emeryci o osobowości typu „mlecz" są stosunkowo mniej wrażliwi na środowisko, a także bardziej odporni na pogorszenie warunków środowiskowych - dodaje Rodrigues.

- Nauka z tego płynie taka, że nie powinniśmy oceniać seniorów ogólnie. Wyniki pokazują, jak trajektorie mogą się różnić w zależności od tego, na ile środowisko oddziałuje na daną osobę - zauważa Rodrigues.

Według autorów zrozumienie, w jaki sposób modyfikowalne czynniki stylu życia mogą pomóc zachować lub poprawić , może skutkować zdrowszym starzeniem się populacji.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy