Strona głównaStyl życiaOsoby po sześćdziesiątce najszczęśliwsze w Skandynawii

Osoby po sześćdziesiątce najszczęśliwsze w Skandynawii

Jeśli chcecie być szczęśliwi i zadowoleni z życia, kiedy będziecie mieć ponad 60 lat, powinniście zamieszkać w Skandynawii. Oto jeden z wyników brytyjskiego badania analizującego wpływ życia w pojedynkę, ze współmałżonkiem lub innymi osobami, na zdrowie i szczęście ludzi starszych oraz zróżnicowanie tego wpływu w Europie.
Profesor Emily Grundy z Centrum Badań Populacyjnych przy Londyńskiej Szkole Higieny i Medycyny Tropikalnej (LSHTM), która kierowała badaniami wraz z Harriet Young, również z LSHTM, przypisuje ten wynik hojnemu systemowi socjalnemu Skandynawii, w porównaniu z systemami innych krajów.

Ogólniej mówiąc, "osoby starsze żyjące samotnie były mniej szczęśliwe i odczuwały mniejsze zadowolenie z życia niż te, które mieszkały z innymi ludźmi", wyjaśnia profesor Grundy. W wielu przypadkach poczucie szczęścia było większe u osób mieszkających ze współmałżonkiem. "Większe prawdopodobieństwo uczucia samotności występowało u osób mieszkających z członkiem rodziny lub przyjacielem", zauważają autorzy badania. Odnosi się to szczególnie do mężczyzn, którzy szczęśliwsi byli mieszkając z żoną niż z innymi osobami.

Natomiast kobiety były zazwyczaj bardziej zadowolone żyjąc w pojedynkę lub mieszkając z rodziną lub przyjaciółmi, a nie ze swoimi partnerami płci męskiej. W przeciwieństwie do krajów nordyckich, starsze kobiety w Anglii i Walii lepiej oceniały nawet swój stan zdrowia jeżeli mieszkały same, a nie z mężem. Może to wynikać z faktu, że są one zwolnione z obowiązku świadczenia całodobowej opieki nad swoimi mężami, którzy z większym prawdopodobieństwem są w gorszej kondycji zdrowotnej niż one, sugeruje się w badaniu. Jednakże ryzyko śmierci zarówno starszych kobiet, jak i mężczyzn, żyjących samotnie jest wyższe niż osób mieszkających ze współmałżonkiem.

- Te wyniki mają ważne konsekwencje polityczne, dotyczące tego, czy priorytet należy nadać długoterminowej opiece nad osobami starszymi mieszkającymi samotnie, czy też usługi powinny być skierowane do członków rodziny sprawujących opiekę nieodpłatnie - mówi profesor Grundy.

Zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństw są coraz większym wyzwaniem dla świata zachodniego. Podczas gdy dziś w UE żyje około 70 milionów osób (20 procent ludności) w wieku powyżej 60 lat, szacuje się, że do 2050 r. liczba ta podwoi się do 40 procent całkowitej populacji. Dodatkowo wzrosła liczba starszych mężczyzn i kobiet mieszkających samotnie, a spadła liczba żyjących z dziećmi lub krewnymi.

Badanie, finansowane przez brytyjską Radę ds. Badań Ekonomicznych i Społecznych (ESRC), opiera się na wynikach badania podłużnego Narodowego Urzędu Statystycznego na temat Anglii i Walii, angielskiego badania podłużnego na temat starzenia się w Anglii, a także Europejskiego Sondażu Społecznego, zawierającego dane z 19 krajów europejskich.

Więcej informacji na stronie internetowej:


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy