Strona g³ównaStyl ¿yciaOty³o¶æ ma wp³yw na... zmiany klimatyczne

Oty³o¶æ ma wp³yw na... zmiany klimatyczne

Oty³o¶æ mo¿e byæ odpowiedzialna za oko³o 20 proc. wiêksz± emisjê gazów cieplarnianych w porównaniu z wag± w normie - informuj± badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze.
Oty³o¶æ ma wp³yw na... zmiany klimatyczne [fot. PIRO4D z Pixabay]
Wed³ug uczonych ma zwi±zek z wy¿szym metabolizmem prowadz±cym do wzrostu emisji dwutlenku wêgla i z dodatkowym zwiêkszeniem uwalniania tego gazu z powodu podwy¿szonego zu¿ycia ¿ywno¶ci i napojów. Poza tym skutkuje podwy¿szon± emicj± CO2 w wyniku intensywniejszego korzystania z transportu napêdzanego paliwami kopalnymi. Ogólnie rzecz ujmuj±c, osoby oty³e maj± o 20 proc. wy¿szy udzia³ w wytwarzaniu gazów cieplarnianych ni¿ ludzie o wadze w normie.

Badacze odkryli, ¿e globalna oty³o¶æ przyczynia siê do emocji dodatkowych 700 megaton dwutlenku wêgla rocznie, czyli oko³o 1,6 proc. ca³ej jego objêto¶ci wspomnianego gazu uwalnianej przez cz³owieka.

„Nasze badania wskazuj±, ¿e poza wp³ywem na zachorowalno¶æ, przedwczesn± ¶mieræ i wy¿sze koszty opieki zdrowotnej, oty³o¶æ mo¿e te¿ oddzia³ywaæ na ¶rodowisko", wyja¶nia Faidon Magkos z Uniwersytetu w Kopenhadze. Eksperci od dawna ostrzegaj±, ¿e oty³o¶æ przyczynia siê do czêstszego wystêpowania chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy i niektórych rodzajów raka. Teraz wskazuj± na jej oddzia³ywanie na ¶rodowisko.

Ludzki sposób funkcjonowania obejmuje wykorzystanie i zu¿ycie zasobów, takich jak ziemia, ¿ywno¶æ, woda, powietrze, paliwa kopalne i minera³y. W zwi±zku z tym skuktuje m. in. wytwarzaniem i wody, a tak¿e tworzyw sztucznych i zwi±zków toksycznych, w tym oznacza produkcjê gazów cieplarnianych (greenhouse gases, GHG). Podstawowymi gazami tego rodzaju w ziemskiej atmosferze s±: dwutlenek wêgla (CO2), metan (CH4) i podtlenek azotu (N2O), a tak¿e para wodna i ozon, przy czym te dwa ostatnie nie wp³ywaj± na globalne ocieplenie wywo³ywane dzia³alno¶ci± cz³owieka.

Z analiz uczonych wynika, ¿e oddzia³ywanie oty³o¶ci na jest ró¿norakie i daje ogólny efekt m. in. w postaci zwiêkszonej emisji CO2. Jednocze¶nie autorzy zaznaczaj±, ¿e nie chcieliby, aby ich badania przyczynia³y siê do dalszej stygmatyzacji osób z nadwag±. Przypominaj±, ¿e m. in. zwiêkszona aktywno¶æ fizyczna równie¿ ma taki skutek, a nikt z tego powodu nie dyskryminuje ludzi anga¿uj±cych siê w treningi.

O badaniach napisano w magazynie Obesity Society:

Przeczytaj tak¿e


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlek³a metaboliczna, która charakteryzuje siê podwy¿szonym stê¿eniem glukozy (hiperglikemi±) we krwi. Wyró¿nia siê dwa g³ówne typy cukrzycy. Typ 1 ma pod³o¿e autoimmunologiczne, za¶ typ 2 jest wynikiem insulinoodporno¶ci i zaburzeñ w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Oty³o¶æ - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Oty³o¶æ to nadmierne zmagazynowanie tkanki t³uszczowej, do którego prowadzi nadmierna poda¿ energii dostarczanej w po¿ywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z oty³o¶ci± powi±zane s± ró¿norakie dolegliwo¶ci: cukrzyca, nadci¶nienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz tak¿e

 

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ

  • Akademia Pe³ni ¯ycia
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy