Strona głównaStyl życiaPamięć - dlaczego jedne doświadczenia zapadają w nią, a inne nie

Pamięć - dlaczego jedne doświadczenia zapadają w nią, a inne nie

Ludzki mózg filtruje „zalew" doświadczeń, aby stworzyć konkretne wspomnienia. Dlaczego niektóre doświadczenia z tego szerokiego nurtu informacji zmysłowych „zapadają w pamięć", podczas gdy większość jest odrzucana przez mózg?
Pamięć - dlaczego jedne doświadczenia zapadają w nią, a inne nie [fot. Michal Jarmoluk from Pixabay]
Model obliczeniowy i badanie behawioralne opracowane przez naukowców z Yale sugerują odpowiedź na to stawiane od lat pytanie. - Umysł traktuje priorytetowo zapamiętywanie rzeczy, których nie jest w stanie dobrze wyjaśnić - mówi psycholog Ilker Yildirim. - Jeśli zdarzenia są przewidywalne i nie zaskakują, mogą zostać zignorowane - dodaje.

Przykładowo, dana osoba może być na chwilę zdezorientowana obecnością hydrantu przeciwpożarowego w odległym środowisku naturalnym, co sprawia, że obraz jest trudny do zinterpretowania, a przez to bardziej zapadający w pamięć. - W naszych testach zbadaliśmy, które informacje wizualne zapadają w , łącząc złożoność sceny z badaniem behawioralnym - wyjaśnia Yildirim.

Na potrzeby badania opracowano model obliczeniowy uwzględniający dwa etapy tworzenia pamięci - kompresję sygnałów wizualnych i ich rekonstrukcję. Na tej podstawie przygotowano serię eksperymentów, podczas których pytano ludzi, czy pamiętają określone obrazy z sekwencji naturalnych obrazów pokazywanych w krótkich odstępach czasu. Jak się okazało, im trudniej było modelowi obliczeniowemu zrekonstruować obraz, tym większe było prawdopodobieństwo, że zostanie on zapamiętany przez uczestników.

- Wykorzystaliśmy model sztucznej inteligencji, aby rzucić światło na postrzeganie obrazów i scen przez ludzi - może to pomóc w opracowaniu w przyszłości bardziej wydajnych systemów pamięci dla - uważają eksperci.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy