Strona głównaStyl życiaPłacz pomaga poradzić sobie z porażką

Płacz pomaga poradzić sobie z porażką

Kiedy ktoś płacze, chcemy go jak najszybciej pocieszyć i osuszyć łzy, ale płacz może być pomocny - ułatwia radzenie sobie z nieszczęściem czy porażką. Sprawia także, że dana osoba efektywniej będzie zachowywała się następnym razem, gdy będzie miała do czynienia z podobną sytuacją.
Płacz pomaga poradzić sobie z porażką  [Fot. pressmaster - Fotolia.com] Amerykańscy uczeni z kilku placówek naukowych przeprowadzili badania, z których wynika, że są bardziej efektywne niż racjonalne, jeśli chodzi w podobnej sytuacji następnym razem.

W ramach badań uczestnicy podjęli się zadania, które zostało zaplanowane tak, aby nikomu się ono nie powiodło. Co oczywiste, badani nie wiedzieli o tym, a poinformowano ich, że jeśli im się uda wykonać powierzone zlecenie, zyskają nagrodę finansową. Po zakończeniu testu części uczestników polecono, by skoncentrowali się na swoich emocjach, podczas gdy pozostali mieli podejść do sprawy racjonalnie i przeanalizować, co poszło nie tak. Na koniec wszyscy zostali poproszeni o wykonanie podobnego zadania.

Podczas procesu badacze stwierdzili, że osoby, które po poprzedniej porażce koncentrowały się na swoich reakcjach emocjonalnych, podjęły większe wysiłki w celu ukończenia ćwiczeń niż ci, którzy skupili się na racjonalnych przyczynach niepowodzenia.

W niektórych przypadkach warto pozwolić sobie na doznawanie przykrych , a nie szukać realnych przyczyn porażki, mówią autorzy badań. Sądzą, że pozwolenie na gorsze samopoczucie może pomóc w podejmowaniu decyzji w przyszłości i w zwiększeniu szans na .

Co więcej, ekspresja negatywnych czy przykrych emocji może być oczyszczająca. Z badań wynika, że większość ludzi deklaruje, iż po tym, jak płaczą, czują się mniej smutni i mają uczucie emocjonalnego oczyszczenia. Odkryto też, że płacz obniża poziom ciśnienia krwi.

O badaniach napisano w Journal of Behavioral Decision Making.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy