Strona głównaStyl życiaPoczucie humoru pomaga nie tracić nadziei

Poczucie humoru pomaga nie tracić nadziei

Śmiech może być najlepszym lekarstwem na przekształcenie przebłysków nadziei w stały optymizm, ujawniają badania przeprowadzone na Texas A&M University. Humor może istotnie zwiększyć poziom nadziei.
Poczucie humoru pomaga nie tracić nadziei  [© DDRockstar - Fotolia.com]
W ramach badań wybrani uczestnicy obejrzeli 15-minutowy film komediowy. Jak odkryto, ci, którzy go zobaczyli, dostrzegli u siebie znaczny wzrost poczucia nadziei w porównaniu z osobami, które go nie oglądały.
Podchodzenie do rzeczywistości z może pozytywnie wpłynąć na poziom nadziei, mówi psycholog David H. Rosen.
Okazuje się, że humor może być dobrą strategią łagodzenia stresu i zachowania ogólnego dobrego samopoczucia, jednocześnie zwiększając poczucie nadziei. Wcześniejsze testy pokazały, że aż 94 procent ludzi uważa wesołość za niezbędny czynnik w radzeniu sobie ze stresującymi wydarzeniami.

Humor sprzyja , które mogą hamować te negatywne, a tym samym wzmacniać w ludziach nadzieję. Jak wyjaśnia Rosen, pozytywne odczucia mogą stymulować optymistyczne myślenie i skłaniać ludzi do odrzucenia automatycznych reakcji behawioralnych oraz podążania bardziej kreatywnymi ścieżkami myśli i działania.

To z kolei zwiększa poczucie własnej wartości, gdy ma się do czynienia z problemami lub stresującymi wydarzeniami. Dobre emocje mogą też prowadzić do poprawy zdolności przeciwdziałania kłopotom, a także do zwiększenia postrzeganej przez daną osobę umiejętności pokonywania przeszkód w radzeniu sobie z problemami.

Jak odkrył Rosen, związek między nadzieją a liczbą , których dany człowiek doświadczył w ciągu ostatniego miesiąca, był niewielki lub w ogóle go nie było. Tymczasem jasna okazała się relacja pomiędzy nasileniem stresorów a osłabieniem poczucia nadziei. Im trudniejsze doświadczenie, tym trudniej o pozytywne nastawienie, ale wesołość pomaga przywrócić psychiczny , uważają psycholodzy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy