Strona głównaStyl życiaPoczucie humoru pomaga zdrowo się starzeć

Poczucie humoru pomaga zdrowo się starzeć

Poczucie humoru pomaga zachować zdrowie i zwiększa szanse na osiągnięcie starszego wieku. Po 70-ce jednak jego siła zmniejsza się, mówią pracownicy Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU).
Poczucie humoru pomaga zdrowo się starzeć [fot. Francesco Nigro from Pixabay]
- prawdopodobnie ciągle ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i życie społeczne, także po przejściu na emeryturę, chociaż nie wykazano już wpływu tej cechy na po 75-tych urodzinach. W tym momencie życia większe znaczenie m genetyka i biologiczne starzenie się -profesor Sven Svebak z NTNU.

Eksperci przygotowali specjalny kwestionariusz, który pozwolił ocenić zdolność danej osoby do rozumienia humoru i myślenia w humorystyczny sposób. Równocześnie badacze zaznaczyli, że istnieje wiele stereotypów na temat wesołości. Przykładowo, wcale nie musi iść w parze z . - Humor dotyczy sposobów myślenia i często pojawia się w procesie lub w dialogu z innymi. Nie zawsze jest uzewnętrzniany. To, co ludzie myślą, że jest zabawne, to inna sprawa. Zwykle osoby z takim samym poczuciem humoru mają tendencję do wspólnego spędzania czasu i potrafią przekazywać humor bez wielkich gestów. Tego też można się nauczyć i doskonalić poprzez praktykę - mówi prof. Svebak.

Aby sprawdzić, czy rzeczywiście oddziałuje na zdrowie i starzenie się, zbadano jego efekty w dwóch oddzielnych grupach. Jedna składała się z ludzi, którzy wierzyli, że są zdrowi, podczas gdy druga składała się z osób, które miały sądziły, że są w złym stanie zdrowia. Bez względu na subiektywne odczucia, realny prozdrowotny efekt dobrego poczucia humoru był taki sam w obydwu grupach.

Jak obliczono, osoby o największym poczuciu humoru, cechowały się o 20 proc. niższym ryzykiem śmierci w okresie badań w porównaniu do tych najbardziej ponurych. Używając zaś innej metodologii badań i szacunków, odkryto, że ludzie o najsilniejszym poczuciu humoru mieli dwukrotnie wyższe szanse na przeżycie siedmioletniego okresu testów niż ludzie najbardziej posępni.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy