Strona głównaStyl życiaPoczucie jedności rzeczywistości daje większą satysfakcję z życia

Poczucie jedności rzeczywistości daje większą satysfakcję z życia

Ludzie, którzy wierzą w jedność - ideę, że wszystko na świecie jest połączone i współzależne - odczuwają większą satysfakcję z życia niż pozostali, niezależnie od tego, czy są religijni.
Poczucie jedności rzeczywistości daje większą satysfakcję z życia [fot. Free-Photos from Pixabay]
Psychologowie poprosili uczestników o odpowiedź na serię pytań dotyczących wiary w jedność rzeczywistości. Badani określili też, jakie mają opinie na temat więzi społecznych, połączenia z naturą naturą i poziomu empatii. Wskazali również poziom swojej satysfakcji z życia. Jak się okazało, osoby z wyższymi wynikami poczucia jedności świata deklarowały znacznie wyższą satysfakcję z życia.
- Poczucie jedności z boską zasadą, życiem, światem, innymi ludźmi, a nawet różnymi działaniami jest obecne w różnych , ale także w wielu różnych badaniach naukowych z rozmaitych dyscyplin. Wyniki badania pokazują znaczący pozytywny wpływ przekonań o jedności na satysfakcję z życia - mówi dr Laura Marie Edinger-Schons z Uniwerystetu w Mannheim - Chodzi o coś więcej niż jednorazowa sytuacja czy - rzecz dotyczy ogólnego nastawienia do życia - mówi dr Edinger-Schons. To kolejne testy, które pokazują korelację między przekonaniami o jedności a satysfakcją z życia. Jakkolwiek zadowolenie z życia jako całości jest satysfakcjonujące samo w sobie, okazuje się, że osoby silniej je odczuwające doświadczają pewnych dodatkowych korzyści, takich jak lepsze wyniki w nauce u młodszych osób i lepsze zdrowie w starszym wieku - dodaje psycholog.
W różnych tekstach filozoficznych i religijnych główną ideą jest idea jedności. W wolnym czasie lubię surfować, ćwiczyć capoeirę, medytować i uprawiać jogę. Mówi się, że wszystko to prowadzi do doświadczeń, które można opisać jako poczucie jedności z życiem lub naturą, czy po prostu doświadczaniem „stanu przepływu" poprzez zanurzenie się aktywność. Zastanawiałam się, czy większa wiara w jedność jest czymś niezależnym od przekonań religijnych i jak wpływa na - wyjaśnia dr Edinger-Schons.
Co ciekawe, uczestnicy wyznawali różne religie, w tym katolicyzm, judaizm, islam, hinduizm, buddyzm. Byli też ateiści. Chociaż wyniki poczucia jedności różniły się w zależności od religii (muzułmanie odznaczali się najsilniejszym przekonaniem o jedności, a ateiści najsłabszym), same w sobie stanowiły lepsze wskaźniki zadowolenia z życia niż przekonania religijne.
Obecnie wiele osób praktykuje , medytację, sporty wyczynowe i inne zajęcia, których celem jest osiągnięcie stanu jedności lub „poczucia przepływu". Wzmocnienie ogólnej wiary w jedność wszystkiego może poprawiać życie ludzi, a nawet może być skuteczniejsze niż tradycyjne wierzenia i praktyki religijne w zwiększaniu satysfakcji z życia - uważa dr Edinger-Schons.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy