Strona głównaStyl życiaPoczucie sensu własnego życia pomaga osiągnąć długowieczność

Poczucie sensu własnego życia pomaga osiągnąć długowieczność

Kolejne badania pokazują, że istnieje związek pomiędzy poczuciem sensowności i celowości własnego życia oraz lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym w starszym wieku.
Poczucie sensu własnego życia pomaga osiągnąć długowieczność
Uczeni z University of California San Diego School of Medicine odkryli powiązanie między poczuciem a pozytywnym funkcjonowaniem fizycznym, psychicznym i poznawczym. Osoby nadające sens swojemu życiu są i zdrowsze niż pozostali, mówią autorzy badań.

„Kiedyt masz 20 lat, jesteś niepewny/a co do kariery, partnera życiowego i tego, kim jesteś jako osoba. Szukasz sensu w życiu. W czwartej, piątej i szóstej dekadzie zwykle masz współmałżonka i rodzinę oraz bardziej ustabilizowane życie zawodowe. W tym czasie nie tyle się poszukuje, ile następuje wzrost znaczenia tego, jak się żyje. Po sześćdziesiątce wszystko zaczyna się zmieniać. Ludzie odchodzą z pracy i mogą stracić poczucie sensowności. Zaczynają mieć problemy zdrowotne, a niektórzy przyjaciele i członkowie rodziny odchodzą. Zaczyna się ponownie szukać sensu w życiu, ponieważ zmienił się ten, który miało ono kiedyś", mówi geriatra i neuropsychiatra Dilip V. Jeste, współautor badań.

W miarę starzenia się, jak się wydaje, istnieje pilna potrzeba określenia, co powinno się robić w tym pozostałym nam czasie. Dla wielu osób znalezienie sensu jest warunkiem wstępnym szczęśliwego zakończenia życiowej historii. Bez tego starsze lata mogą być zdominowane przez i jego fizyczne konsekwencje, ostrzegają uczeni.

W badaniach wzięło udział ponad tysiąc osób w wieku 21-100 lat. Uczestnicy wypełnili kwestionariusze specjalnie przygotowane tak, by pozwoliły na określenie poczucia sensowności oraz przez badanych. Każdy uczestnik ocenił również swoją kondycję fizyczną i stan psychiczny.

Jak ustalono, kondycja fizyczna koreluje negatywnie ze starszym wiekiem, ale pozytywnie z obecnością uznania sensowności życia. Dobrostan psychiczny był pozytywnie związany ze starzeniem się i obecnością poczucia znaczenia własnego życia, ale negatywnie z poszukiwaniami tego znaczenia. Funkcje poznawcze z koleu były negatywnie związane z wiekiem i poszukiwaniem sensu.

Wniosek z badania jest taki, że znalezienie sensu w życiu jest rozsądną strategią funkcjonowania w późniejszych latach - częściowo dlatego, że pomaga zachować dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka. Medycyna zaczyna dostrzegać, że poczucie znaczenie własnego życia jest istotnym klinicznie i potencjalnie modyfikowalnym czynnikiem, który może mieć wpływ na poprawę samopoczucia i funkcjonowania ludzi", mówią autorzy badań.

O badaniach napisano w Journal of Clinical Psychiatry.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy