Strona głównaStyl życiaPoczucie szczęścia na świecie: Finlandia (znów) na czele

Poczucie szczęścia na świecie: Finlandia (znów) na czele

W niespokojnym okresie wojny i pandemii, World Happiness Report 2022 ukazuje jasne światło ciemnego czasu. Według międzynarodowego zespołu pandemia przyniosła nie tylko ból i cierpienie, ale także zwiększenie wsparcia społecznego i życzliwości.
Poczucie szczęścia na świecie: Finlandia (znów) na czele [fot. Tapio Haaja from Pixabay]
Kiedy świat walczy z chorobami i wojną, szczególnie trzeba pamiętać o powszechnym pragnieniu i zdolności ludzi do wzajemnego wspierania się, twierdzą autorzy raportu. W tym roku przypada 10-ta rocznica World Happiness Report, który na podstawie globalnych danych pokazuje, jak ludzie oceniają swoje życie w ponad 150 krajach na całym świecie.

- to największy kryzys zdrowotny, jaki widzieliśmy od ponad wieku - mówi profesor John Helliwell z University of British Columbia. - Teraz, kiedy dysponujemy danymi z dwóch lat, potrafimy ocenić nie tylko znaczenie życzliwości i zaufania, ale także sprawdzić, jak przyczyniły się one do podczas pandemii - dodaje.

Częstsze okazywanie dobroci

-W 2021 roku odkryliśmy niezwykły światowy wzrost trzech przejawów monitorowanych w Gallup World Poll. Pomoc nieznajomym, wolontariat i darowizny były znacznie częstsze w ubiegłym roku w każdej części świata, plasując się na poziomie niemal o 25 proc. wyższym niż wcześniej. Ten przypływ życzliwości, szczególnie w odniesieniu do pomocy nieznajomym, dowodzi, że ludzie reagują na innych w potrzebie, zwiększając poczucie szczęścia obdarowanych, dając dobry przykład do naśladowania i poprawiając ich własne życie - mówi prof. Helliwell.

Finlandia z najwyższym poczuciem dobrostanu

Piąty rok z rzędu Finlandia zajmuje pierwsze miejsce na liście najszczęśliwszych krajów. Jej wynik znacznie przewyższa pozostałe państwa z pierwszej dziesiątki. Dania znów znalazła się na drugim miejscu, a Islandia awansowała z czwartej pozycji na trzecią. Szwajcaria uplasowała się na miejscu czwartym, a za nią znalazły się Holandia i Luksemburg. Siódma jest Szwecja, ósma Norwegia, dziewiąty Izrael, a dziesiątkę zamyka Nowa Zelandia. Kolejne pięć pozycji kształtuje się następująco: Austria, Australia, Irlandia, Niemcy i Kanada.

Konflikt w Afganistanie zbiera żniwo

- Na samym dole rankingu znajdują się społeczeństwa, które cierpią z powodu konfliktów i skrajnego ubóstwa, w szczególności mieszkańcy Afganistanie plasują jakość ich życia na bardzo niskim poziomie 2,4 na 10. To jaskrawe przypomnienie materialnych i niematerialnych szkód, jakie wojna wyrządza wielu ludziom, a także podstawowe znaczenie pokoju i stabilności dla ludzkiego dobrobytu - mówi Jan-Emmanuel De Neve, dyrektor Wellbeing Research Center na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Postęp mierzony miarą szczęścia

- Raport Szczęścia na Świecie wpływa na dyskusję na temat postępu i dobrego samopoczucia. Dostarcza ważnych wskazówek co do tego, jak ludzie na całym świecie myślą o jakości swojego życia - mówi profesor Christopher Barrington-Leigh z McGill University. Według uczonych te informacje mogą pomóc w opracowaniu polityki, która zwiększy poczucie szczęścia w społeczeństwach.

Wcześniejsze analizy dotyczyły związku między zaufaniem ludzi do rządu i instytucji a dobrostanem. Zgodnie z ustaleniami, społeczności o wysokim poziomie zaufania są szczęśliwsze i bardziej odporne na różne kryzysy.

Na podstawie:

Tłum. i oprac. Joanna Papiernik
Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć