Strona głównaStyl życiaPoczucie szczęścia w młodości uchroni przed późniejsza demencją

Poczucie szczęścia w młodości uchroni przed późniejsza demencją

Jak wiadomo, problemy ze zdrowiem układu krążenia mogą zaburzać przepływ krwi do mózgu, zwiększając ryzyko demencji, okazuje się jednak, że również słabe zdrowie psychiczne może niekorzystnie odbić się na funkcjach poznawczych.
Poczucie szczęścia w młodości uchroni przed późniejsza demencją [fot. Jill Wellington from Pixabay]
Kolejne odkrycia łączą depresję z demencją. Okazuje się, że depresja we wczesnej dorosłości ma związek z osłabieniem zdolności poznawczych 10 lat później i pogorszeniem funkcji poznawczych w starszym wieku.

Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco wykorzystali statystykę, by oszacować poziom objawów depresji u kilkunastu tysięcy osób w wieku 20 - 89 lat na różnych etapach ich życia. Jak odkryli, wśród starszych osób, które doświadczały symptomów depresji we wczesnej dorosłości, prawdopodobieństwo zaburzeń funkcji poznawczych było o 73 proc. wyższe niż u pozostałych seniorów. Jednocześnie obliczono, że osoby z w dojrzalszym życiu, cechują się o 43 proc. wyższym zagrożeniem w seniorskich latach niż pozostali.

- Kilka mechanizmów może wyjaśnić, w jaki sposób depresja zwiększa ryzyko demencji. Jednym z nich jest to, że nadaktywność ośrodkowego układu reakcji na stres zwiększa produkcję glukokortykoidów, hormonów , co prowadzi do uszkodzenia hipokampa, obszaru mózgu niezbędnej do tworzenia, organizowania i przechowywania nowych wspomnień - wskazuje dr Willa Brenowitz, współautorka badań. Inne badania z kolei powiązały depresję z atrofią hipokampu, a jedno dowiodło szybszego tempa utraty objętości mózgu u kobiet zmagających się z depresją.

- Ogólnie rzecz biorąc, ustaliliśmy, że im silniejsze są objawy depresji, tym słabsze zdolności poznawcze i tym szybsze tempo rozwoju zaburzeń - mówi dr Brenowitz - Stwierdziliśmy też, że starsi dorośli o umiarkowanych lub silnych objawach depresji we wczesnej dorosłości, doświadczają w ciągu 10 lat od odnotowania symptomów depresyjnych - dodaje.

Aż do 20 procent populacji cierpi na depresję w jakimś okresie swojego życia, stąd - jak uważają eksperci - ważne jest rozpoznanie roli tej choroby w starzeniu się funkcji poznawczych. Potrzebne będą dalsze badania, aby potwierdzić wnioski, ale w międzyczasie warto diagnozować i leczyć depresję z wielu powodów, dodają uczeni.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy