Strona głównaStyl życiaPodtrzymywanie nadziei - skuteczny sposób na stres

Podtrzymywanie nadziei - skuteczny sposób na stres

Podtrzymywanie nadziei wydaje się być bardziej skuteczne niż uważność w pomaganiu ludziom w radzeniu sobie ze stresem i pozostawaniu zaangażowanym zawodowo w okresach przedłużającego się stresu. Okazuje się, że istotne znaczenie ma umiejętność patrzenia w przyszłość, a nie życia „tu i teraz" w trudnych czasach.
Podtrzymywanie nadziei - skuteczny sposób na stres
Uważność dotyczy zdolności skupiania uwagi na teraźniejszości w sposób otwarty, ciekawy i nieosądzający. Zasadniczo jest to umiejętność bycia w pełni w chwili obecnej. - Dużo mówi się o korzyściach płynących z , ale stwarza ona dwa wyzwania, gdy przechodzisz przez okresy stresu - zauważa Tom Zagenczyk z North Carolina State University. - Po pierwsze, trudno ci być uważnym, gdy doświadczasz stresu. Po drugie, jeśli jest to naprawdę problematyczny czas, niekoniecznie chcesz rozwodzić się nad doświadczeniem, przez które przechodzisz - dodaje.

- Ponieważ nadzieja jest z natury skierowana ku przyszłości, podczas gdy uważność polega na docenianiu bieżących okoliczności, chcieliśmy sprawdzić, jak każde z tych dwóch nastawień wpływa na samopoczucie ludzi i ich postawy zawodowe w trudnych czasach - mówi Zagenczyk. - Pandemia COVID dała nam okazję do zbadania tego tematu. I postanowiliśmy skupić się na sztukach performatywnych, ponieważ ten sektor został szczególnie mocno dotknięty pandemią - dodaje.

W badaniach wzięło udział 247 profesjonalnych muzyków z organizacji MusiCares, którzy wypełnili dwie ankiety w odstępie jednego miesiąca. Pierwsza została przeprowadzona we wrześniu 2021 roku i badani opisywali w niej swoje myśli i doświadczenia z początku pandemii. Określali również, na ile pielęgnowali nadzieję i na ile stosowali uważność w radzeniu sobie z pandemiczną sytuacją. Druga ankieta została przeprowadzona w październiku 2021 roku i zadawano w niej pytania mające na celu uchwycenie zaangażowania w pracę, napięć w pracy, tego, jak pozytywne były emocje uczestników i w jakim stopniu odczuwali stres.

- Zasadniczo nasze ustalenia mówią, że nadzieja miała związek z poczuciem , a uważność nie - mówi prof. Kristin Scott z Clemson University. - A kiedy ludzie są pełni nadziei i szczęśliwi, odczuwają mniej stresu, są bardziej zaangażowani w swoją pracę i odczuwają mniej napięcia związanego z życiem zawodowym - dodaje.

- Bycie uważnym może być niezwykle cenne: z pewnością istnieją zalety życia chwilą. Jednak ważne jest, aby zachować nastawienie pełne nadziei - szczególnie w okresach przedłużającego się . Ludzie powinni być podtrzymywać nadzieję, będąc jednocześnie uważnymi: trzymać się myśli, że na końcu tunelu jest światło - radzą autorzy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy