Strona głównaStyl życiaPokojowa Nagroda Nobla 2017 - Międzynarodowa Kampania na Rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej

Pokojowa Nagroda Nobla 2017 - Międzynarodowa Kampania na Rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej

Laureatem Pokojowego Nobla 2017 została Międzynarodowa Kampania na Rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons, ICAN)
Pokojowa Nagroda Nobla 2017 - Międzynarodowa Kampania na Rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej [fot. nobelprize.org] Komitet Noblowski przyznał tegoroczną nagrodę pokojową ICAN, ponieważ - jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu, organizacja ta zwraca uwagę na katastrofalne skutki humanitarne użycia broni jądrowej oraz podejmuje ważne działania zmierzające do ustanowienia zakazu, poprzez określone traktaty, wykorzystywania tej broni.

Żyjemy w świecie, w którym ryzyko użycia broni jądrowej jest większe niż niegdyś. Niektóre państwa modernizują swoje arsenały nuklearne i istnieje realne niebezpieczeństwo, że więcej krajów będzie chciało pozyskać broń jądrową, jak pokazuje przykład Korei Północnej. Broń jądrowa stwarza nieustanne zagrożenie dla ludzkości i całego życia na ziemi. Poprzez wiążące umowy wspólnota międzynarodowa przyjęła wcześniej zakazy używania min lądowych, amunicji kasetowej i broni biologicznej oraz chemicznej. Broń jądrowa jest jeszcze bardziej destrukcyjna, ale nie stała się jeszcze przedmiotem podobnego międzynarodowego zakazu prawnego.

Dzięki swojej pracy, ICAN pomaga wypełnić tę prawną lukę. Ważnym argumentem w uzasadnieniu zakazu broni nuklearnej jest niedopuszczalne cierpienie człowieka spowodowane wojną nuklearną. ICAN jest koalicją organizacji pozarządowych z około 100 różnych krajów na całym świecie. Koalicja była siłą napędową przekonania narodów na całym świecie, by zobowiązały się do współpracy z wszystkimi zainteresowanymi stronami dla zabronienia i wyeliminowania broni nuklearnej. Do tej pory 108 państw podjęło takie zobowiązanie - inicjatywę tę nazwano „Humanitarian Pledge".

Ponadto ICAN jest wiodącym podmiotem obywatelskim dążącym do wprowadzenia zakazu stosowania broni nuklearnej w prawie międzynarodowym. 7 lipca 2017 r. 122 państw członkowskich ONZ przystąpiło do Traktatu o zakazie broni nuklearnej. Gdy tylko traktat zostanie ratyfikowany przez 50 państw, wejdzie w życie i będzie obowiązywał zgodnie z prawem międzynarodowym wszystkie kraje, które są stronami traktatu.

Minęło 71 lat od czasu, gdy Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wydało rezolucję dotyczącą znaczenia rozbrojenia jądrowego i świata wolnego od broni jądrowej. Tegoroczną nagrodą Norweski Komitet Noblowski pragnie oddać hołd ICAN za nadanie nowej dynamiki wysiłkom zmierzającym do osiągnięcia tego celu.

kolumbijskiego prezydenta Juana Manuela Santosa za jego zdecydowane wysiłki zmierzające do zakończenia ponad 50-letniej wojny domowej w tym kraju.

Źródło:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X