Strona głównaStyl życiaPokojowa Nagroda Nobla 2021 przyznana za walkę o wolność słowa

Pokojowa Nagroda Nobla 2021 przyznana za walkę o wolność słowa

Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla Marii Ressie i Dmitrijowi Muratowowi za ich wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest podstawowym warunkiem demokracji i trwałego pokoju.
Pokojowa Nagroda Nobla 2021 przyznana za walkę o wolność słowa [fot. nobelprize.org]
„Ressa i Muratow otrzymali za odważną walkę o wolność słowa na Filipinach i w Rosji. Są przedstawicielami wszystkich dziennikarzy, którzy bronią tego ideału w świecie, w którym demokracja i wolność zmagają się z coraz trudniejszymi przeciwnościami," czytamy w informacji prasowej.

„Maria Ressa korzysta z wolności słowa, aby ujawniać nadużycia władzy, stosowanie przemocy i rosnący autorytaryzm w swoim rodzinnym kraju, Filipinach. W 2012 roku współzałożyła Rappler, firmę zajmującą się dziennikarstwem śledczym, którą nadal kieruje. Jako dziennikarka i dyrektor generalna tego przedsiębiorstwa, Ressa pokazała, że jest nieustraszoną obrończynią wolności słowa. Skupiła uwagę na kontrowersyjnej, morderczej kampanii antynarkotykowej reżimu prezydenta Duterte. Liczba zgonów jest tak wysoka, że kampania przypomina wojnę przeciwko ludności własnego kraju. Ressa wraz z pracownikami swojej firmy pokazała również, jak media społecznościowe są wykorzystywane do rozpowszechniania fałszywych wiadomości, nękania przeciwników i manipulowania dyskursem publicznym."

„Dmitrij Andriejewicz Muratow od kilku dekad broni wolności słowa w Rosji w coraz trudniejszych warunkach. W 1993 roku był jednym z założycieli niezależnej gazety Novaya Gazeta. Od 1995 roku jest jej redaktorem naczelnym gazety. Novaya Gazeta jest dziś najbardziej niezależną prasą w Rosji, wykazującą krytyczne nastawienie do władz. Dziennikarstwo oparte na faktach i rzetelność zawodowa uczyniły z tej gazety ważne źródło informacji o niewygodnych sprawach dotyczących rosyjskiego społeczeństwa, rzadko wspominanych przez inne media. Od momentu powstania w 1993 roku, Novaja Gazeta publikuje artykuły na temat: , przemocy policji, bezprawnych aresztowań, oszustw w wyborach i „fabryk trolli", a także użycia sił zbrojnych zarówno w Rosji, jak i poza jej granicami."

„Przeciwnicy Novaja Gazeta nękali dziennikarzy oraz grozili im przemocą i śmiercią. Od początku istnienia pisma zginęło sześcioro jej dziennikarzy, w tym Anna Politkowskaja, która pisała m. in. artykuły na temat wojny w Czeczenii. Pomimo zabójstw i zastraszania, redaktor naczelny Muratow nie zrezygnował z niezależnej polityki gazety. Konsekwentnie broni prawa dziennikarzy do pisania wszystkiego, o czym chcą, jeśli przestrzegają przy tym zawodowych i etycznych standardów dziennikarstwa."

„Wolne, niezależne i oparte na faktach chroni przed nadużywaniami władzy, kłamstwami i wojenną propagandą. Norweski Komitet Noblowski wyraża przekonanie, że wolność wypowiedzi i informacji umożliwia opinii publicznej zdobywanie ważnej wiedzy. Są to kluczowe warunki funkcjonowania demokracji i ochrony przed wojną oraz konfliktami. Nagroda dla Marii Ressie i Dmitrija Muratowowa podkreśla istotę obrony tych podstawowych praw."

„Bez wolności słowa i prasy utrudnione jest skuteczne promowanie przymierza między narodami, demilitaryzacji i lepszego porządku świata. Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla ma więc zakorzenienie w zapisach testamentu Alfreda Nobla."

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy