Strona głównaStyl życiaPokojowy Nobel 2015 - Tunezyjski Kwartet Dialogu

Pokojowy Nobel 2015 - Tunezyjski Kwartet Dialogu

Norweski Komitet Noblowski przyznał tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla Tunezyjskiemu Narodowemu Kwartetowi Dialogu za jego wkład w budowę pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 roku, gdy procesowi demokratyzacji groził updek w wyniku zabójstw politycznych i powszechnych niepokojeów społecznych.
Pokojowy Nobel 2015 - Tunezyjski Kwartet Dialogu [fot. Pokojowa Nagroda Nobla, PD] Kwartet został stworzony latem 2013 roku, kiedy proces demokratyzacji był szczególnie zagrożony i Kwartet podjął pokojowe działania polityczne, gdy kraj był na krawędzi wojny domowej. Umożliwiło to Tunezji ustanowienie systemu konstytucyjnego dla rządu gwarantującego podstawowe prawa dla całej ludności, niezależnie od płci, przekonań politycznych lub przekonań religijnych.

Tunezyjski Narodowy Kwartet Dialogu został utworzony się czterech głównych organizacji społeczeństwa obywatelskiego w Tunezji: Tunezyjskiej Powszechnej Unia Pracy (Union Générale Tunisienne du travail), Tunezyjskiej Konfederacji Przemysłu, Handlu i Rzemiosła (Union Tunisienne de l'Industrie, du Commerce et de l'Artisanat), Tunezyjskiej Ligi Praw Człowieka (La Ligue Tunisienne des pour la Défense de l'Homme Droits) oraz Tunezyjskiej Rady Adwokackiej (Ordre National des Avocats de Tunisie). Organizacje te reprezentują różne sektory i wartości społeczeństwa Tunezji: życie zawodowe i opiekę socjalną, zasady państwa prawa i prawa człowieka. Kwartet sprawuje rolę mediatora i jest siłą napędową dla pokojowego rozwoju demokracji w Tunezji ciesząc się wielkim autorytetem moralnym.

Arabska Wiosna nastała w Tunezji w latach 2010-2011, ale szybko rozprzestrzeniła się w różnych krajach w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. W wielu z tych krajów walka o demokrację i podstawowe prawa utknęła w martwym punkcie lub została powstrzymana. Tunezja doświadcza demokratycznych przemian dzięki aktywnemu społeczeństwu obywatelskiemu z żądaniami poszanowania podstawowych praw człowieka.

Istotnym czynnikiem przekształcającym rewolucję w Tunezji w spokojne demokratyczne wybory jesienią ubiegłego roku był wysiłek wykonany przez Kwartet dla wsparcia prac zespołu założycielskiego i uzyskania zatwierdzenia procesu konstytucyjnego przez ludność Tunezji. Kwartet utorował drogę do pokojowego dialogu obywateli, partii politycznych oraz władz i pomógł znaleźć rozwiązania dla wielu wyzwań ponad podziałami politycznymi i religijnymi. Kwartetowi udało się przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się przemocy w Tunezji, więc jego funkcja jest porównywalna z kongresów pokojowych, do których odsyła Alfred Nobel w swoim testamencie.

Tunezja stoi przed poważnymi wyzwaniami politycznymi, gospodarczymi i tymi dotyczącymi bezpieczeństwa. Norweski Komitet Noblowski ma nadzieję, że tegoroczna nagroda przyczyni się do ochrony demokracji w Tunezji i będzie inspiracją dla wszystkich tych, którzy dążą do promowania pokoju i demokracji na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i w reszcie świata. Bardziej niż cokolwiek, nagroda ma służyć jako zachęta dla Tunezyjczyków, którzy, pomimo wielkich wyzwań, położyli podwaliny dla krajowego braterstwa - ono zaś, taką Komitet ma nadzieję, będzie służyć innym krajom jako przykład do naśladowania.

W ubiegłym roku laureatami Pokojowego Nobla zostali . Wyróżnieno ich za walkę o prawa dzieci.

Źródło:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy