Strona głównaStyl życiaPokojowy Nobel 2020 dla Światowego Programu Żywnościowego

Pokojowy Nobel 2020 dla Światowego Programu Żywnościowego

Norweski Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla na rok 2020 Światowemu Programowi Żywnościowemu (World Food Programme, WFP) „za wysiłki na rzecz zwalczania głodu, wkład w poprawę warunków pokoju w regionach skonfliktowanych oraz za działania na rzecz zapobiegania wykorzystywanuia głodu jako narzędzia wojny i konfliktu."
Pokojowy Nobel 2020 dla Światowego Programu Żywnościowego [fot. noble prize]
Potrzeba międzynarodowej solidarności i współpracy z wielu stron jest bardziej wyraźna niż kiedykolwiek, czytamy w ogłoszeniu Komitetu. Światowy Program Żywnościowy to największa na świecie organizacja oddana i zwiększająca bezpieczeństwo żywnościowe. W 2019 roku z Programu skorzystało niemal 100 milionów osób w 88 krajach o niskim bezpieczeństwie żywnościowym.

Jednym ze sformułowanych w 2015 roku celów zrównoważonego rozwoju ONZ było wyeliminowanie głodu. WFP stanowi główny instrument ONZ do jego realizacji. W ostatnich latach sytuacja uległa pogorszeniu - w ubiegłym roku 135 milionów ludzi doświadczyło ostrego , głównie z powodu zamieszkiwania terenów objętych wojną i konfliktami. To najwyższa liczba głodujących od wielu lat.

Pandemia przyczyniła się do znaczącego zwiększenia liczby ofiar głodu na świecie. W krajach takich jak Jemen, Demokratyczna Republika Konga, Nigeria, Sudan Południowy i Burkina Faso obecność konfliktów zbrojnych i pandemii wywołało drastyczny wzrost liczby ludzi zagrożonych skrajnym głodem. W obliczu pandemii WFP zintensyfikował swoje wysiłki. Sama organizacja uznała, że „dopóki nie ma szczepionki medycznej, najlepszym szczepieniem przeciw chaosowi jest żywność".
Świat może doświadczyć kryzysu głodu o niewyobrażalnych rozmiarach, jeżeli WFP i inne organizacje tego rodzaju nie otrzymają wsparcia finansowego.

Związek między głodem a konfliktem zbrojnym to błędne koło: wojna i konflikt wywołują niedostatek żywnościowy i głód, a te z kolei nierzadko doprowadzają do konfliktów i przemocy. Nigdy nie osiągniemy celu „zero głodu", jeśli nie powstrzymamy wojen i konfliktów zbrojnych.

Komitet Noblowski podkreśla, że zwiększanie bezpieczeństwa żywnościowego nie tylko zapobiega głodowi, ale może również doprowadzić do większej stabilności i pokoju. WFP stał się liderem w łączeniu pracy humanitarnej z wysiłkami na rzecz pokoju poprzez projekty realizowane w Ameryce Południowej, Afryce i Azji.

WFP brał czynny udział w procesie dyplomatycznym, który skutkował przyjęciem przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji 2417, gdzie po raz pierwszy wyraźnie wskazano związek między konfliktem a głodem.

Poprzez tegoroczną nagrodę Komitet Noblowski pragnie zwrócić oczy świata na miliony ludzi, którzy cierpią z powodu głodu lub są nim zagrożeni. WFP odgrywa ważną rolę w w uczynieniu bezpieczeństwa żywnościowego instrumentem pokoju i istotnie przyczynia się do mobilizacji państw członkowskich ONZ, by zwalczały głód stanowiący broń w czasie wojny i konfliktów. Organizacja przyczynia się do rozwoju braterstwa narodów, o którym czytamy w testamencie Alfreda Nobla. WFP stanowi nowoczesną wersję kongresów pokojowych, które Pokojowa Nagroda Nobla ma promować.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć