Strona głównaStyl życiaPolacy o nierówności: akceptowalna, ale tylko umiarkowana

Polacy o nierówności: akceptowalna, ale tylko umiarkowana

Większość Polaków akceptuje pewne nierówności społeczne - dotyczy to nierówności dochodów wynikających z podziału pracy, jednak sprzeciwia się dużemu rozwarstwieniu społecznemu - wynika z sondażu CBOS. Sprawiedliwość społeczna nie jest wprawdzie przez Polaków utożsamiana z bezwzględną równością, to pogłębiające się obecnie nierówności społeczne, wynikające z trudnej sytuacji ekonomicznej, wywołują niezadowolenie.
Polacy o nierówności społecznej Polacy wybierając między równością i dobrobytem większą wagę przykładają do tej pierwszej kwestii. Dla zdecydowanej większości badanych (74%) równość jest ważniejsza niż wzrost gospodarczy, przy czym niemal połowa (49%) jest wyraźnie przekonana, że uchronienie społeczeństwa przed zbyt dużym rozwarstwieniem jest ważniejsze niż dobrobyt. Tylko co dziewiąty respondent (11%) przykłada większą wagę do szybkiego bogacenia się niż do równości.

Najbardziej wyczuleni na potrzebę równości są najstarsi Polacy, mający 65 lat i więcej, oraz osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym. Natomiast do akceptacji nierównomiernego bogacenia się najbardziej skłonni są badani legitymujący się wyższym wykształceniem. Ponadto im gorsza ocena własnej sytuacji materialnej i mniejsza miejscowość zamieszkania, tym częściej wyznawana jest zasada egalitaryzmu.

Dla większości respondentów sprawiedliwość społeczna wiąże się z akceptacją pewnego poziomu nierówności . Ponad połowa badanych (58%) sądzi, że za różną pracę należy się różna zapłata. Natomiast niemal dwie piąte (37%) większą wagę przykłada do zasady równości uważając, że podstawą sprawiedliwości społecznej jest zapewnienie wszystkim obywatelom porównywalnych warunków życia i niedopuszczenie do rozwarstwienia na bardzo biednych i bardzo bogatych. Dla tej grupy sprawiedliwość społeczna jest tożsama z równością.

Różnice dochodów wynikające z podziału pracy częściej akceptują mieszkańcy dużych miast – ponad dwie trzecie z nich uważa, że różna praca powinna być różnie opłacana (71% wskazań w największych aglomeracjach). Tymczasem wśród mieszkańców wsi połowa (50%) jest przekonana, że różnice dochodów są nieuniknione, natomiast dla ponad dwóch piątych (44%) ważniejsze jest dążenie do egalitaryzmu.

Poglądy na ten temat w dużym stopniu zależą także od wykształcenia. Wśród badanych, który ukończyli jedynie szkołę podstawową, połowa (50%) twierdzi, że dla zapewnienia sprawiedliwości wszyscy ludzie powinni mieć porównywalne warunki życia i nie powinno być ani bardzo biednych, ani bardzo bogatych. Natomiast wśród osób z wyższym wykształceniem cztery piąte (79%) akceptuje nierówności dochodów wynikające z pozycji zawodowej.

Za większym egalitaryzmem znacznie częściej opowiadają się również ci, którzy oceniają swoje warunki materialne jako złe.

Równość głównie w szkołach

Większość ankietowanych (59%) dostrzega potrzebę wyrównywania szans poprzez . Ich zdaniem sprawiedliwość wymaga nie tylko prawa do bezpłatnej nauki dla wszystkich, ale również zapewnienia dzieciom z rodzin o niższym statusie społecznym oraz mniej zdolnym bezpłatnych zajęć wyrównawczych. Ponad jedna trzecia badanych (37%) uważa natomiast, że sprawiedliwość wymaga jedynie zapewnienia bezpłatnego dostępu do szkół i równego traktowania uczniów.

Społecznego uznania nie znajduje natomiast pomysł wyrównywania szans przez parytety. Tylko co piąty badany (20%) uważa, że przy obsadzaniu kierowniczych stanowisk powinno się stosować mechanizmy mające na celu zapewnienie takiej samej liczby kobiet i mężczyzn oraz ludzi młodych i starych. Trzy czwarte ankietowanych (76%) twierdzi jednak, że ani płeć, ani wiek nie powinny być brane pod uwagę.

Dla większości Polaków redystrybucja zasobów za pomocą systemu podatkowego także nie jest właściwym sposobem na wyrównywanie szans. Ponad połowa badanych (55%) skłania się ku opinii, że lepiej jest, gdy obywatele płacą niższe i sami decydują, jak wydawać własne pieniądze na ochronę zdrowia, wykształcenie i inne potrzeby. Tylko co trzeci respondent (30%) wolałby płacić wyższe podatki, ale mieć bezpłatną szkołę, opiekę lekarską oraz inne świadczenia społeczne.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć