Strona głównaStyl życiaPolacy tłoczą się w mieszkaniach

Polacy tłoczą się w mieszkaniach

Statystyki Eurostatu wskazują, że Polska zajmuje jedną z ostatnich pozycji pod względem liczby pokoi przypadających na 1 osobę. Za nami są tylko Serbia, Rumunia i Macedonia.
Polacy tłoczą się w mieszkaniach [© Marcin Chodorowski - Fotolia.com] Na końcu stawki

Dane Eurostatu dotyczą własnościowych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych, a więc w popularnych blokach i kamienicach (bez mieszkań wynajmowanych). Średnia dla całej Unii Europejskiej wynosi 1,5 pokoju na osobę. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Belgii, gdzie na jedną osobę przypada 2,4 pokoju. Bardzo dobre warunki mieszkaniowe są także na Cyprze (2,1) i w Finlandii (2). Na samym końcu europejskich statystyk znajduje się Macedonia (0,8), Serbia i Rumunia (po 0,9). Polska ex aequo z Bułgarią i Słowacją zajmuje kolejne od końca miejsce. Na jednego mieszkańca tych państw przypada .

Jeśli kawalerka, to raczej na wynajem

Według agencji nieruchomości Metrohouse obecnie na rynku mieszkaniowym przeciętny metraż nabywanych mieszkań wynosi od 50 m kw. (Łódź) do 60 m kw. (Poznań). Są to zwykle albo mieszkania dwupokojowe, alb niewielkie lokale trzypokojowe. Popyt na tego typu mieszkania nie zmienia się od kilku lat. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że zwykle nabywane są przez pary/małżeństwa, to średnia liczba pokoi na mieszkańca podawana przez Eurostat pokrywa się z obecną sytuacją rynkową.

Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w przeciwieństwie do krajów Europy zachodniej, w Polsce pokoje w istniejących mieszkaniach są zwykle nieco większe, co wynika z rozporządzenia zawierającego minimalną wielkość pomieszczeń w lokalu mieszkalnym. Może to w pewnym sensie tłumaczyć odległą pozycję Polski w statystykach. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że w kolejnych latach miejsce na liście może poprawić się. Wszystko to m.in. dzięki wzrostowi popularności tzw. mieszkań kompaktowych.

– Dziś singiel poszukujący mieszkania ma do wyboru popularne kawalerki lub nieznacznie droższe, dobrze zaprojektowane mieszkania dwupokojowe, których atutem jest możliwość urządzenia sypialni. Dlatego kupując mieszkania na własne potrzeby coraz częściej decydujemy się na dwa pokoje – mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:56:01, 22-09-2016 ~gość: 188.124.171.xxx

    Tragedia i ciasnota ale sami się na to godzimy, a ceny są tego odbiciem. Po drugie warto zauważyć jakie przeliczniki stosują urzędy m2/osoba - w czasach międzywojennych było normalniej, bardziej europejsko...
    My jak zwykle epoka kamienia...
  • 01:35:59, 22-10-2016 bael

    Sam mieszkam w małym mieszkaniu i też się ciśniemy..

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy