Strona głównaStyl życiaPolacy wiedzą o smogu coraz więcej

Polacy wiedzą o smogu coraz więcej

Trwa kolejna zima w trakcie której Polacy oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Od kilku dni kraj znów tonie w smogu, a władze wielu miejscowości apelowały do mieszkańców o niewychodzenie bez potrzeby z domów.
Polacy wiedzą o smogu coraz więcej [Fot. OscarPorras - Fotolia.com] Zapowiadana na różnych szczeblach władzy walka ze smogiem nie przynosi na razie zadowalających rezultatów. Tymczasem coraz więcej i mają świadomość, jakie konsekwencje dla zdrowia ze sobą niesie. W większości (66%) popierają również zakaz ogrzewania mieszkań za pomocą paliw stałych.

Czy wiemy, skąd się bierze smog?

Według specjalistów z Polskiego Alarmu Smogowego za powstawanie zanieczyszczeń powietrza odpowiada przede wszystkim tzw. „niska emisja”, czyli spaliny powstające w wyniku ogrzewania mieszkań za pomocą pieców i kotłów na paliwa stałe. Inne największe źródła to przemysł, transport drogowy, energetyka i rolnictwo.

Jak natomiast widzi społeczeństwo? Według ankietowanych przez Oferteo.pl, za smog odpowiadają głównie zanieczyszczenia przemysłowe oraz zanieczyszczenia z palenisk domowych. Tylko niewielki odsetek respondentów wskazywał na ukształtowanie terenu lub klimat.

Wymiana kotłów – czy samorządy powinny stosować przymus?

Coraz więcej samorządów wprowadza lub planuje wprowadzić zakaz opalania mieszkań i domów za pomocą kotłów na paliwa stałe, takie jak najpopularniejszy w Polsce ekogroszek czy też węgiel kamienny lub drewno. Pogląd, że rezygnacja z takiego sposobu ogrzewania może obniżyć poziom smogu, jest bliski nie tylko samorządowcom, ale i uczestnikom badania. Uważa tak 71% z nich.

Jednak zdania co do tego, czy samorządy mogą zakazać ogrzewania domów i mieszkań paliwami stałymi, są mocno podzielone. Co trzeci badany zgadza się z takim rozwiązaniem, ale tylko wówczas, kiedy samorząd w całości sfinansuje koszty wymiany pieców. Dla 30% uczestników badania samorządy nie powinny mieć takich uprawnień, według 26% koszty wymiany powinny być finansowane choćby częściowo, a 6% badanych uznało, że zakaz powinien być wprowadzony bez żadnych wyjątków.

Jak smog niszczy zdrowie?

Badani zgadzali się ze stwierdzeniem, że (95% odpowiedzi). Wśród schorzeń, które zdaniem respondentów są wywoływane m.in. przez smog, wymieniali najczęściej: niewydolność oddechową (73%) a także alergię oraz astmę (60%).

Respondenci byli bardziej sceptyczni wobec zdania, że smog wpływa na rozwój chorób nowotworowych. Zgodziło się z tym stwierdzeniem 41% z nich, na dolegliwości układu krwionośnego i serca wskazało 40%, a na choroby układu odpornościowego – 29%.

Tagi: smog

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć