Strona głównaStyl życiaPomagaj innym. Zyskasz większe poczucie szczęścia

Pomagaj innym. Zyskasz większe poczucie szczęścia

Warto angażować się w pomoc innym ludziom - dzięki temu pomagamy też sami sobie poczuć się szczęśliwszymi.
Pomagaj innym. Zyskasz większe poczucie szczęścia [Fot. goodluz - Fotolia.com]
Uczeni z Uniwersytetów Southampton i Birmingham przekonują, że pomaganie innym daje nam dużo korzyści. Zyskujemy wówczas większe i poprawiamy swoje .

Odkryto, że ci, którzy często poświęcają swój czas na jakąś formę działaności charytatywnej, cechowali się wyższym umysłowym i emocjonalnym dobrostanem niż ci, którzy nigdy tego nie robili.

Jak wyjaśniają autorzy, jest wiele dobroczynnych dla naszego dobrostanu czynników wolontariatu. Należą do nich m. in.: szersza sieć społeczna i częstsze k, silniejsze poczucie sprawczości, poprawa , większe poczucie sensowności własnych działań. To wszystko z kolei przekłada się na lepsze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Według uczonych, ponieważ dobroczynność daje tak znaczące dobre skutki dla zdrowia, powinna wręcz stanowić popularyzowany element zdrowego . W badaniach wzięły bowiem udział osoby w średnim i starszym wieku i okazało się, że w obydwu tych grupach wiekowych zaobserwowano istotne profity dla zdrowia płynące z wolontariatu.

Z zebranych danych wynika, że kobiety częściej niż mężczyźni brały udział w akcjach pomocowych. Częściej też robią to ludzie starsi niż młodsi: niemal jedna czwarta osób w wieku 60 - 74 lata było wolonatriuszami, podczas gdy wśród najmłodszych badanych (osób w wieku poniżej 40 lat) odsetek ten wynosił 17 proc.

Pozytywny związek pomiędzy i zdrowiem psychicznym odnotowano u ludzi z grupy około 40 lat, a najwyższy poziom osiągnął on u osób w wieku 76 - 80 lat.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy