Strona głównaStyl życiaPomaganie innym poprawia zdrowie i samopoczucie

Pomaganie innym poprawia zdrowie i samopoczucie

Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne pokazują, że pomaganie innym ludziom może być dobre dla zdrowia i lepszego samopoczucia. Siła tego związku zależy jednak od wielu czynników, w tym rodzaju życzliwości, definicji dobrostanu, wieku, płci i innych.
Pomaganie innym poprawia zdrowie i samopoczucie
Zachowania prospołeczne, takie jak , współpraca, i współczucie, są niezbędnymi składnikami harmonijnego i dobrze funkcjonującego społeczeństwa. Stanowią część wspólnej kultury ludzi, a teraz dowiedziono naukowo, że przyczynia się także do zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego, mówią badacze z Uniwersyttu w Hongkongu.

Wcześniejsze badania wskazywały, że osoby, które częściej wykazują zachowania prospołeczne, są szczęśliwsze i mają lepsze zdrowie psychiczne oraz fizyczne w porównaniu do ludzi poświęcających o wiele mniej czasu na pomaganie innym. Nie w każdym przypadku jednak znaleziono taką korelację.

Przeanalizowano dane ponad dwustu badań dotyczących relacji pomiędzy zachowaniem prospołecznym a . Odkryto pewien związek między nimi. Określone akty uprzejmości, takie jak pomoc starszemu sąsiadowi w noszeniu zakupów, były silniej związane z ogólnym dobrostanem niż formalne zachowania prospołeczne, takie jak zaplanowany wolontariat dla celów charytatywnych. Być może nieformalna pomoc jest bardziej swobodna i spontaniczna, co sprawia, że skutkuje efektywniejszym tworzeniem społecznych, oceniają uczeni.

Odkryto też istotniejszy związek między życzliwością i dobrostanem eudajmonistycznym (cechującym się samorealizacją, uświadomieniem sobie własnego potencjału i odnajdywaniem sensu życia), niż między życzliwością i dobrostanem hedonistycznym (dotyczącym poczucia szczęścia i pozytywnych uczucia).

Efekty były odmienne w zależności od wieku. Młodsi ludzie dzięki życzliwości deklarowali wyższy poziom ogólnego samopoczucia, dobrostanu eudajmonicznego i funkcjonowania psychicznego, tymczasem starsi zgłaszali wyższy poziom zdrowia fizycznego. Co więcej, u kobiet odnotowywano silniejsze związki między prospołecznością i określonymi miarami dobrobytu w porównaniu z mężczyznami, być może dlatego, że od kobiet oczekuje się, że będą bardziej opiekuńcze i pełne poświęcenia, więc odczuwają więcej dobrych , postępując zgodnie z tymi normami społecznymi.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy