Strona głównaStyl życiaPonad połowa katolików w Polsce nie uczestniczy w niedzielnych mszach

Ponad połowa katolików w Polsce nie uczestniczy w niedzielnych mszach

W Polsce 41 proc wiernych Kościoła Katolickiego uczestniczy w niedzielnej mszy św. Ponad 16 proc przystępuje do komunii. Najwyższe wskaźniki występują w diecezji tarnowskiej, najniższe – w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W stosunku do ubiegłego roku odnotowano nieznaczny spadek wyników. We mszy niedzielnej częściej uczestniczą kobiety niż mężczyźni - wynika z raportu przedstawionego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.
Ponad połowa katolików w Polsce nie uczestniczy w niedzielnych mszach W niedzielę, kiedy prowadzone były liczenie wiernych (24 października 2010 r.) nawięcej osób pojawiło się w kościołach w w diecezjach południowej Polski: tarnowskiej, rzeszowskiej, przemyskiej, krakowskiej i bielsko-żywieckiej. Nieco inaczej prezentują się wyniki przyjmujących komunię świętą. Przodują tu oprócz diecezji tarnowskiej także: diecezja kaliska, opolska, łomżyńska, zamojsko-lubaczowska i pelplińska. Najmniej wiernych przyszło do kościoła w diecezjach: szczecińsko-kamieńskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, łódzkiej i sosnowieckiej; tam także najmniej osób przystąpiło do komunii.

W skali całego kraju liczba biorących udział w niedzielnej mszy wyniosła 41 proc, do Komunii św. przystąpiło 16,4 proc zobowiązanych wiernych. W stosunku do ubiegłego roku jest to nieznaczny spadek, dane te są wyższe niż w roku 2008. Przypomnijmy, że uczestnictwo w niedzielnej mszy jest dla katolików obowiązkiem.

Badacze z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego podkreślają jednocześnie, że istnienie znacznych różnic w dominicantes i communicantes w diecezjach wskazuje także na wpływ różnych czynników. Porównanie diecezji tarnowskiej, odznaczającej się wysokim wskaźnikiem religijności, z archidiecezją szczecińsko-kamieńską, z najniższymi wskaźnikami, pokazało że w tej pierwszej jest o połowę więcej parafii, są one zatem mniejsze i na jednego księdza przypada mniej wiernych. – Tam, gdzie życie społeczności lokalnej zintegrowane jest z życiem parafii, religijność – w tym przede wszystkim praktyki niedzielne – zyskują dodatkową motywację. Tym można wytłumaczyć ogromne różnice między południowo-wschodnimi a północno-zachodnimi krańcami Polski – wyjaśnia ksiądz Wojciech Sadłoń z ISKK.

Ciekawie przedstawia się proporcja mężczyzc do ogółu wiernych uczestniczących w niedzielnych mszach. Okazuje się, że tam, gdzie wskaźnik religijności jest wyższy, mężczyzn w kościele także jest więcej. W diecezji tarnowskiej na 10 kobiet na Mszy św. przypadało 8 mężczyzn, podczas gdy w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej na 10 kobiet przypadało 6 mężczyzn.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC prowadzi badania socjologiczno-statystyczne na temat religijności w Polsce od roku 1972. W roku 1979 rozpoczął badanie niedzielnych praktyk religijnych. Badania te w takiej samej formie prowadzone są do dzisiaj. W jednym dniu (wybrana niedziela października lub listopada) we wszystkich parafiach w Polsce liczeni są wierni. Wyniki tych badań są dokumentowane i służą jako dodatkowy materiał w badaniach nad polską religijnością.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 12:18:18, 10-06-2011 ~gość: 83.27.163.xxx

    No cóż... zważywszy, że udział w niedzielnej mszy jest zdaje sie jednym z przykazań kościelnych więc należy do obowiązków katolika (poprawcie mnie jeśli się mylę), to okazuje się że wcale tak dużo katolików w Polsce nie ma jak by Kościół chciał. Przecież to nie jednorazowe omsknięcie się a stała mniej więcej liczba - i to mimo namawiania żeby akurat w TĘ niedzielę ludzie do kościoła przyszli (sam słyszałem na ślubie znajomego). Wobec tego epatowanie koniecznością wprowadzania prawa zgodnego z katolickim katechizmem, czy wieszania krzyży gdzie popadnie bo przecież "zdecydowana większość to katolicy" nie mają racji bytu...

    Swoją drogą ciekawe co by było gdyby robili te badania "znienacka" w jakąś przypadkową niedzielę... obstawiam że jeszcze z 5-10 % mniej...
    ... zobacz więcej
  • 18:38:18, 10-06-2011 Barakuda

    Trudno wyczuć, do czego odnosi się powiedzenie "połowa", przypuszczam, że do ochrzczonych, a to nie przekłada się na ilość praktykujących a nawet czujących się katolikami.
    Chrzczą rodzice, gdy dziecko jest małe i tego nieświadome.
    Gdy człowiek dorasta, nie zawsze podziela poglądy / religię/ rodziców.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć